Nominace na Oscara jsou podle šéfky fondu dokladem kvality české práce

foto Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Praha - Nominace čtyř českých filmařů na prestižní Oscary je podle ředitelky Státního fondu kinematografie Heleny Bezděk Fraňkové signálem o kvalitě práce českých tvůrců pro zahraniční filmové produkce. Úspěch českých tvůrců podle ní producentům z celého světa ukazuje, že když přijedou natáčet do České republiky, mohou v zemi očekávat prvotřídní služby technického i kreativního zaměření.

"Je to signál pro všechny zahraniční produkce, platformy, koproducenty a studia, že čeští kreativci i technické složky můžou být na vedoucích pozicích prakticky všech oddělení produkce," uvedl fond v tiskové zprávě. O americké Oscary se letos ucházejí čtyři čeští filmaři – Linda Eisenhamerová v kategorii masky, Viktor Prášil v kategorii zvuk, Kamil Jafar za speciální efekty a Viktor Müller za vizuální efekty. O tom, zda si některý z Čechů odnese cenu, se rozhodne 12. března v Los Angeles.

Nominovaní se sešli na začátku roku 2021 v česko-německém štábu sestaveném producentem Pavlem Müllerem z produkční společnosti Sirena Film a pod režijním vedením Edwarda Bergera, který v České republice od března do května 2021 natáčel první německou adaptaci protiválečného románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid.

"Nominace českých filmařů jsou skutečně zasloužené, z našeho pohledu jde o úspěch potvrzující zlaté české filmařské ručičky, kterých si vážíme a snažíme se dělat vše pro to, aby se k nám zahraniční filmaři vraceli," řekla vedoucí Czech Film Commission Pavlína Žipková, která se též zúčastní slavnostního předávání Oscarů. "Německá produkce tohoto filmu u nás utratila celkem 430 milionů korun nejen za filmové profese, ale také za celou řadu nefilmových profesí a služeb," zdůraznila Žipková ekonomický vliv působení zahraničních štábů českém území.

Státní fond kinematografie připomněl, že Češi dobrou pověst v Hollywoodu vydobyli už za němého filmu. "Ve 30. letech pracovalo v trikových odděleních 20th Century Fox více než tucet českých malířů. Ferdinand Sršeň (Fred Sersen) a Emil Kosa Jr. se ve 40. až 60. letech dočkali řady nominací, a dokonce tří Oscarů. A zlaté české ručičky vytvořily i takové ikonické filmové momenty, jako je závěrečná scéna Planety opic, kdy Charlton Heston objeví trosky sochy Svobody, nebo veškeré interiéry a exteriéry starověkého Egypta ve filmu Kleopatra. Věříme, že ocenění se dočká i současná generace našich tvůrců," uvedl Jaroslav Olša junior, historik a český generální konzul v Los Angeles.

Film Na západní frontě klid si už odnesl sedm cen Britské akademie filmového a televizního umění – BAFTA včetně ceny za zvuk pro Viktora Prášila, ceny za nejlepší film, nejlepší cizojazyčný film, režii, adaptovaný scénář, hudbu a kameru. Mezi 14 nominacemi nechyběli Kamil Jafar a Viktor Müller za speciální vizuální efekty.

Slavnostní vyhlašování Oscarů každoročně udílených americkou Akademií filmového umění a věd bude v noci z 12. na 13. března. Televize ABC bude událost z hollywoodského Dolby Theatre vysílat živě do více než 200 zemí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď