Nobelovu cenu míru může letos dostat barmská či běloruská opozice i Attenborough

foto Ilustrační foto - Svržená šefka barmské vlády Do Aun Schan Su Ťij na snímku ze 17. prosince 2019.

Oslo - Letošním nositelem Nobelovy ceny za mír se může stát barmská nebo běloruská opozice, britský přírodovědec David Attenborough, švédská aktivistka Greta Thunbergová nebo například ministr zahraničních věcí tichomořského souostroví Tuvalu Simon Kofe. Jména potenciálních laureátů se v norských médiích tradičně objevila den po uzávěrce nominací, která byla v pondělí. Ačkoliv je seznam kandidátů tajný na dalších 50 let, autoři nominací zveřejnili jména svých favoritů, informovala agentura AFP.

Norský liberální poslanec Ola Elvestuen nominoval barmskou "vládu národní jednoty", pozůstatek vlády svržené vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Vojenský převrat se v Barmě odehrál přesně před rokem, zemí od té doby zmítají násilnosti. Mezi letošními kandidáty na Nobelovu cenu míru je i barmské hnutí občanského odporu.

Norský institut pro výzkum míru (PRIO) letos navrhl na cenu hlavní tvář běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou za její "vedoucí roli v nenásilné výzvě... ke spravedlivým volbám a k ukončení násilí proti těm, kteří demonstrují proti zneužívání moci současným režimem".

Tuvalský ministr Kofe, který svůj předtočený projev k účastníkům klimatického summitu COP26 v Glasgow pronesl po kolena v mořské vodě z míst, kde bývala pevnina, získal nominaci norské poslankyně Guri Melbyové. "Tuvalu a další tichomořské ostrovní státy dělají důležitou práci, aby nás upozornily na největší hrozbu pro trvalý světový mír: klimatickou krizi," uvedla Melbyová na twitteru.

Tuvalu, které má kolem 11.000 obyvatel, leží na půli cesty mezi Havajskými ostrovy a Austrálií. Devět ostrovů tvořících souostroví je kriticky ohroženo stoupající hladinou oceánu, protože jejich nejvyšší bod dosahuje pouhých 4,5 metru. Podle australské vládní zprávy stoupá hladina moře od roku 1993 o půl centimetru ročně.

Jména některých kandidátů se pravidelně opakují, jiná jsou zcela nová či málo známá. V médiích se letos objevila i informace o nominaci pro server WikiLeaks, americkou aktivistku íránského původu Masih Alinejadovou, která bojuje proti povinnému nošení muslimských šátků u žen, nebo pro Severoatlantickou alianci za snahu zmírnit napětí na rusko-ukrajinské hranici.

Kandidáty na Nobelovu cenu míru mohou navrhovat desetitisíce lidí, například poslanci a členové vlád všech zemí, předchozí laureáti ceny nebo někteří univerzitní profesoři. Pětičlenná porota začne seznam navržených osobností posuzovat na svém prvním jednání 4. března, laureáta oznámí na začátku října.

Loni Nobelovu cenu za mír získali novináři Dmitrij Muratov z Ruska a Maria Ressaová z Filipín za svůj boj za svobodu slova.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď