NKÚ: Peníze na výzkum v kultuře přinesly výsledky, resort ale přínos nehodnotí

foto Kytary. Ilustrační foto.

Praha - Dotace ministerstva kultury na aplikovaný výzkum a vývoj přinesly výsledky využitelné v praxi. Pro úřad ale bude obtížné vyhodnotit, jaký přínos podpora přinesla, protože nenastavilo indikátory pro jeho měření, konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který se zaměřil na rozdělování dotací za více než 1,6 miliardy korun v letech 2016 až 2020. Ministerstvo ČTK sdělilo, že nalezená pochybení byla administrativního rázu a zajištění jejich nápravy mimo jiné zkomplikovala epidemie nemoci covid-19.

Z 18 prověřovaných projektů aplikovaného výzkumu, které ministerstvo finančně podpořilo, jich 13 dosáhlo všech předpokládaných výsledků. "Celkově NKÚ pozitivně hodnotí, že pomocí rozdělených peněz vznikaly výsledky využitelné v praxi," uvedli kontroloři. Šlo o postupy restaurování, nástroje pro analýzu textu nebo software pro zpřístupnění historických audiovizuálních dat.

Jaký ekonomický a společenský přínos podpora přinesla, ale bude podle NKÚ pro ministerstvo systémově obtížné vyhodnotit, protože nenastavilo indikátory potřebné pro hodnocení. To je přitom hlavní smysl a základní cíl toho, proč resort peníze na podporu výzkumu a vývoje rozděluje, upozorňují kontroloři.

Příjemci podpory, mezi které nejčastěji patřily vysoké školy, veřejné výzkumné instituce a státní příspěvkové organizace, měli ministerstvu kultury pravidelně předkládat dokumenty o uplatnění výsledků svých projektů. Podle NKÚ ale resort v letech 2019 až 2020 tyto plány nevyžadoval, což se změnilo až při kontrole. V jednom případě ministerstvo změnilo závěrečné hodnocení projektu v době, kdy už byl ukončen a zhodnocen, vytkl NKÚ.

Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury v reakci na to dnes pro ČTK uvedla, že část příjemců podpory plány na uplatnění výsledků svých projektů ministerstvu zaslala, a ty, kteří tak neučinili, úřad v dané době včas nevyzval k zajištění nápravy zejména kvůli situaci vyvolané šířením koronaviru. Chybějící plány si po nich ale ministerstvo vyžádalo dodatečně. Plány na uplatnění výsledků pak ministerstvo podle Hrušové využije pro závěrečné hodnocení programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity v prvním pololetí roku 2023.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď