NKÚ: MF nevyužívalo efektivně softwarové licence pro systém Státní pokladny

foto Ilustrační foto - Ministerstvo financí ČR v Letenské ulici v Praze.

Praha - Ministerstvo financí (MF) při využívání softwarových licencí spojených s provozem Integrovaného informačního systému Státní pokladny (IISSP) nepostupovalo v letech 2015 až 2020 vždy efektivně, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v dnešní tiskové zprávě. Nakoupilo 5900 licencí, skoro třetinu z nich ale nepoužívalo. Rizikem je podle kontrolního úřadu i odkládání rozhodnutí o přechodu na novou platformu systému Státní pokladny, který je nástrojem pro řízení veřejných financí, obsahuje účetní informace státu a slouží pro přípravu státního rozpočtu.

K zajištění provozu pořídilo ministerstvo financí od roku 2008 softwarové produkty na platformě SAP, za které do ukončení kontroly zaplatilo 933 milionů Kč. V kontrolovaných letech 2015 až 2020 ministerstvo podle NKÚ nevyužívalo v průměru 28 procent ze zhruba 5900 zakoupených softwarových licencí, konkrétně tedy asi 1600. "Kontroloři vyčíslili, že za údržbu nevyužitých licencí zaplatilo MF v kontrolovaném období minimálně deset a půl milionu korun," konstatoval NKÚ.

V roce 2019 se ministerstvu financí sice podařilo dojednat snížení počtu licencí o 400 kusů, ale podmínkou bylo pořízení softwaru kvůli zajištění souladu IISSP s požadavky kybernetické bezpečnosti za více než 94 milionů korun. Celkově v období 2015 až 2020 zaplatil resort za údržbu veškerého softwaru souvisejícího s provozem systému Státní pokladny víc než 365 milionů korun.

Podle mluvčího ministerstva financí Tomáše Weisse souvisel počet nevyužitých licencí se zjednodušením původně zamýšlené podoby IISSP, ze kterého nakonec vypadly některé funkce. "K nižšímu čerpání uživatelských licencí došlo rovněž z důvodu redukce míst na finančních úřadech a úřadech práce," dodal Weiss.

Se systémem souvisí i zavedení jednotné elektronické identifikace uživatelů, která má umožnit úředníkům jejich snadnou a jednotnou elektronickou identifikaci při práci s informačními systémy veřejné správy. Jednotná identifikace měla být původně dokončena do konce roku 2019, termín ale MF nesplnilo a oddálilo ho na konec letošního roku. Její zavedení je jeden z cílů Informační koncepce ČR, která je součástí programu Digitální Česko, poznamenal kontrolní úřad.

Ministerstvo uvádí, že důvodem odložení systému identifikace uživatelů byly technologické a legislativní změny. Resort zdůraznil, že prodloužení termínu nezpůsobilo žádné provozní komplikace ani dodatečné náklady.

Pro současné řešení IISSP založené na jedné z konkrétních platforem SAP dodavatel předpokládá, že ukončí její podporu do konce roku 2027. Do ukončení kontroly nerozhodlo MF o způsobu řešení přechodu na novou platformu. "NKÚ upozorňuje, že odkládání rozhodnutí o budoucím technickém řešení u takto robustního informačního systému může vést k časové tísni při zadávání veřejné zakázky, a ohrozit tak hospodárnost zvoleného řešení," dodal NKÚ.

Ministerstvo ale důvody k obavám nevidí. Pět let na přípravu potřebné veřejné zakázky a její realizaci podle něj nepředstavuje riziko.

Integrovaný informační systém Státní pokladna se skládá z Centrálního systému účetních informací státu, z modulu pro přípravu státního rozpočtu, z modulů pro realizaci rozpočtu - rozpočtová opatření a platební styk. Cílem celého systému má být efektivní řízení veřejných financí a přehled o financích státu v reálním čase.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď