NKÚ: Dotace za 7,5 mld. do zdravotnictví užil stát účelně a hospodárně

foto Tomograf pomáhající onkologickým pacientům. Ilustrační foto.

Praha - Dotace ve výši 7,5 miliardy korun, které rozdělovalo ministerstvo pro místní rozvoj na pořízení zdravotnického vybavení, ve většině případů využil stát účelně, hospodárně a v souladu s právními předpisy. Nerovnosti ovšem byly v rozdělování peněz mezi regiony. Vyplývá to ze závěrů kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), kterou má ČTK k dispozici.

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na dotace rozdělované mezi roky 2014 a 2020 z Integrovaného regionálního operačního programu. V 63 procentech případů stát použil peníze účelně a v 77 procentech hospodárně, zbylé případy vykazovaly jen mírné nedostatky. "Pořízené vybavení přispívalo ke kvalitativnímu zlepšení poskytované regionální zdravotní péče," informoval úřad v závěrech kontroly.

Ministerstvo v reakci zaslané ČTK uvedlo, že díky penězům z evropských fondů mohly nemocnice zkvalitnit zdravotní služby v regionech a pořídit si často nákladné zdravotnické vybavení. "Směřování dotačních prostředků včetně těch dodatečně navýšených ve prospěch návazné péče se ukázalo jako správné rozhodnutí, které řadě nemocnic pomohlo zvládat pandemickou krizi," uvedla mluvčí ministerstva Veronika Hešíková.

Podle NKÚ se nepodařilo snížit počet akutních lůžek návazné zdravotní péče. Za nevyváženou považuje úřad podporu jednotlivým krajům. Kontroloři ve zprávě shrnuli, že se ministerstvu nepodařilo zpřístupnit zdravotní služby ve všech regionech bez rozdílu v jejich kvalitě, zkrátit dobu pobytu pacientů mimo přirozené prostředí a zkrátit dobu pracovní neschopnosti, a podpořit tak sociální začleňování lidí ohrožených sociálním vyloučením v důsledku zdravotního stavu.

"Ministerstvo pro místní rozvoj při přípravě podmínek zcela opomenulo problém regionální nerovnosti v kvalitě a dostupnosti zdravotní péče, který chtělo pomocí podpory řešit," uvedl NKÚ. Zpráva konkrétně zmiňuje Pardubický kraj, který z operačního programu nedostal žádné peníze. Ve srovnání s jinými kraji čerpal málo i Ústecký, Olomoucký, Karlovarský a Zlínský kraj. Naopak nejvíc peněz putovalo do Jihomoravského kraje, konkrétně do Fakultní nemocnice Brno, a Moravskoslezského kraje do Fakultní nemocnice Ostrava. V čerpání úspěšné kraje i ty neúspěšné v čele s Pardubickým krajem nakonec dostaly navíc podporu ve výši 1,93 miliardy korun z fondu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

"Rizik jsme si vědomi, a proto neustále zlepšujeme kontrolní systém u projektů tak, aby nedocházelo k jejich zneužívání a to v úzké spolupráci se všemi aktéry implementace včetně NKÚ," reagovalo ministerstvo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď