Prezidentem NKÚ zůstal Kala, Zeman jej na Hradě opět jmenoval

foto Prezident Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 6. dubna 2022 v Praze prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kalu.

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jeho dosavadního šéfa Miloslava Kalu. Úřad vede od roku 2013. Poslanecká sněmovna jej v březnu zvolila kandidátem na jmenování, byl nakonec jediným uchazečem. Zeman při ceremoniálu řekl, že si práce NKÚ i Kaly váží a podporuje rozšíření kompetencí úřadu.

Funkční období prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu je devítileté. Kalovi skončilo 22. března. Předtím byl zhruba pět let viceprezidentem NKÚ, ještě dřív byl šest let poslancem ČSSD. Kala je také prezidentem evropských kontrolních institucí EUROSAI.

Navrhly jej všechny strany vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Kala ve Sněmovně získal 123 hlasů, potřeba jich bylo 92. Zeman při ceremoniálu připomněl, že při předchozí volbě získal Kala 108 hlasů poslanců. Rostoucí počet hlasů podle hlavy státu svědčí o vzrůstající míře důvěry.

Zeman řekl, že si váží práce NKÚ i Kaly osobně. "Přál bych si, aby kompetence NKÚ byly i dále rozšířeny, protože to považuji za užitečné," uvedl. Práci úřadu považuje za zpětnou vazbu, která upozorňuje na chyby a selhání zejména v hospodaření ministerstev a dalších státních orgánů.

Původně chtěl na post kandidovat i poslanec ANO Roman Kubíček, nakonec se ale bude ucházet o pozici viceprezidenta úřadu. Funkci nyní zastává Zdeňka Horníková, někdejší poslankyně ODS. Její mandát skončí v dubnu.

Prezident NKÚ vedle řízení úřadu předsedá kolegiu a kárné komoře kontrolního úřadu. Širšímu vedení úřadu předkládá mimo jiné návrhy plánu kontrolní činnosti, rozpočtu NKÚ a všechny kontrolní závěry, z nichž vychází stanovisko úřadu k státnímu závěrečnému účtu. Senátu předkládá návrhy kandidátů na členy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Prezident NKÚ se může účastnit schůzí Sněmovny, Senátu a orgánů obou parlamentních komor i vlády, když projednávají například kontrolní závěry NKÚ.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď