NK a ČTK zahájily kompletní digitalizaci fotoarchivu agentury

foto Šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch a ředitel Odborů digitálních fondů Národní knihovny Petr Kukač (vpravo) ve fotoarchivu České tiskové kanceláře, odkud byly 26. února odvezeny první předlohy určené k digitalizaci na pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři. Byl tak zahájen společný projekt digitalizace fotoarchivu ČTK, na kterém se obě instituce dohodly v březnu 2019. Od konce roku 2019 na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury.

Praha - Národní knihovna (NK) a Česká tisková kancelář (ČTK) dnes zahájily projekt, při kterém bude kompletně digitalizován fotoarchiv ČTK. Informovali o tom mluvčí ČTK Martina Vašíčková a Národní knihovny Robert Káčer. Fotoarchiv národní agentury obsahuje přes sedm milionů fotografických nosičů, na projekt jeho digitalizace uvolnilo loni čtyři a letos deset milionů korun ministerstvo kultury.

Fotogalerie

První část fotoarchivu převezli dnes pracovníci knihovny na digitalizační pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze-Hostivaři. "Jde o významný počin, který pomůže uchovat tyto jedinečné obrazové dokumenty pro příští generace," uvedl generální ředitel NK Martin Kocanda. Na společném projektu digitalizace se s generálním ředitelem ČTK Jiřím Majstrem dohodli loni v březnu.

Fotoarchiv ČTK obsahuje materiály od přelomu 19. a 20. století do nedávné minulosti, v současnosti pořizuje agentura fotografie výlučně digitálně. "ČTK digitalizuje svůj rozsáhlý fotoarchiv zhruba od poloviny 90. let. Spolupráce s Národní knihovnou a jejími experty tomuto projektu dodá nový impuls, energii, a hlavně znalosti zkušených odborníků," uvedl Majstr.

Digitalizované fotografie budou podle dohody NK a ČTK přístupné v knihovně pro badatelské účely. ČTK digitalizované fotografie zpřístupňuje na webu v podobě náhledů chráněných vodoznakem. Projekt vznikl i s ohledem na postupnou degradaci fotografických materiálů. Jeho součástí je ošetření fotografických nosičů a jejich uložení ve speciálních obalech podle nejnovějších poznatků.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá na rozdíl od Českého rozhlasu a České televize koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď