Nizozemsko, Belgie a Irsko vyhostí ruské diplomaty, mají je za zpravodajce

foto Pohled na Binnenhof, sídlo nizozemské vlády. Ilustrační foto.

Haag/Brusel/Dublin/Moskva - Nizozemsko vyhostí 17 zaměstnanců ruské ambasády, které považuje za důstojníky zpravodajských služeb a hrozbu pro bezpečnost země. Na twitteru to dnes oznámil nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra. Belgie zároveň informovala, že vyhostí 21 ruských diplomatů; viní je ze špionáže a rovněž je považuje za hrozbu pro bezpečnost země. Agentuře Reuters to potvrdilo belgické ministerstvo zahraničí. Irsko oznámilo vyhoštění čtyř ruských diplomatů. Moskva avizovala odvetná opatření.

Nizozemská vláda se rozhodla na základě informací od civilní i vojenské zpravodajské a bezpečnostní služby. Podobně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu postupovaly i další země. Nizozemsko s nimi svůj krok koordinovalo, sdělil ministr Hoekstra.

Všech 21 Rusů vyhoštěných z Belgie působí na ruské ambasádě v Bruselu nebo na konzulátu v Antverpách. Zemi musí opustit do 15 dnů, uvedla belgická ministryně zahraničí Sophie Wilm?sová. První informaci bez uvedení zdroje přinesla agentura Belga.

"Toto rozhodnutí není sankcí, je spojené výhradně s národní bezpečností. Diplomatické spojení s Ruskem zůstává otevřené, ruská ambasáda může nadále fungovat a nadále podporujeme dialog," komentovala rozhodnutí Wilm?sová citovaná serverem Sud Info.

Irské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance a doporučilo mu odjezd čtyř vysoce postavených ruských diplomatů kvůli jejich chování, které podle Dublinu odporuje Vídeňské konvenci o diplomatických stycích. Irsko a Rusko by ale nadále měly udržovat diplomatické styky, stojí v prohlášení, které na twitteru zveřejnil irský ministr zahraničí Simon Coveney. Ve stejném textu rovněž odsoudil "válku Ruské federace proti Ukrajině, kterou považujeme za závažné porušení mezinárodního práva".

Za nežádoucího byl prohlášen také jeden diplomatický pracovník ruského velvyslanectví v Praze. Českou republiku musí opustit do 72 hodin. Na twitteru to dnes oznámilo české ministerstvo zahraničí.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS upozornila, že vyhoštění diplomatů z Belgie, Irska, Nizozemska i Česka se setká s odezvou Moskvy. "Na všechny (země) budeme reagovat," citovala ji agentura.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď