Nizozemsko truchlí za Utrecht, vyšetřovatelé se kloní k terorismu

foto Vlajka na půl žerdi v nizozemském Utrechtu.

Amsterodam - Nizozemští vyšetřovatelé se v případu pondělní střelby v Utrechtu stále více kloní k teroristickému motivu, ostatní verze ale nevyloučili. Podle agentury AP to dnes oznámila prokuratura, která uvedla, že dosud nebyly zjištěny žádné vazby mezi útočníkem a oběťmi, ač o tom média spekulovala. Po útoku, který si vyžádal tři mrtvé, policie zadržela tři muže včetně předpokládaného útočníka. V zemi dnes byly k uctění památky obětí staženy vlajky na půl žerdi.

Možné radikální pozadí činu podle prokuratury ukazuje mimo jiné i vzkaz, který policie nalezla ve voze, ve kterém střelec uprchl.

Za útočníka policie považuje 37letého Gökmena Tanise narozeného v Turecku. Svědci uvedli, že terčem útoku byla žena a že následně střelec napadl i ty, kteří se jí snažili pomoci. To vyvolalo spekulace, že útočník oběť znal a že incident mohl být zločinem z vášně. Policie ale žádné vazby na ženu a ani jiné oběti dosud nezjistila.

Při zátahu, při kterém policie nalezla i zbraň použitou při útoku, zadržela ještě další dva muže ve věku 23 a 27 let. Oba jsou z Utrechtu a jejich případný podíl na činu znám není.

Utrechtský starosta Jan van Zanen dnes ráno oznámil, že ve vazbě zůstává jen útočník a že ostatní dva muži byli propuštěni, protože s útokem nemají nic společného. Policie van Zanenovo tvrzení následně dementovala a uvedla, že zmíněná dvojice je nadále vyslýchána.

Prokuratura dnes rovněž upřesnila, že vedle tří mrtvých byli při útoku vážně zraněni tři lidé a další čtyři utrpěli lehčí zranění. Jako mrtví byli identifikováni 19letá žena z Vianenu a dva muži ve věku 28 a 49 let z Utrechtu.

Nizozemské justiční orgány uvedly, že Gökmen Tanis byl od srpna do září 2017 ve vězení poté, co byl obviněn ze znásilnění. Za mříže se dostal znovu v lednu, protože nespolupracoval při vyšetřování tohoto případu, a na svobodu byl zase propuštěn 1. března, protože slíbil, že spolupracovat bude. Proces ho čeká v červenci. Nedávno byl také odsouzen za krádež v obchodě a loupež, k výkonu trestu ale nenastoupil, protože ještě nevypršela lhůta pro odvolání.

"Jste za to politicky odpovědný," obvinil v parlamentu krajně pravicový politik a odpůrce islámu Geert Wilders ministra spravedlnosti Ferdinanda Grapperhause v souvislosti s problémy Tanise se zákonem. "Měl byste rezignovat, vypadnout odsud," vzkázal mu.

Na budovách vlády, místních úřadů a také nizozemských diplomatických misí v zahraničí jsou dnes vlajky staženy na půl žerdi. Královská zástava byla na znamení smutku doplněna černou stuhou. Poslanci v nizozemském parlamentu drželi minutu ticha za oběti utrechtského útoku a za oběti páteční střelby ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch.

Památku obětí si připomínají i obyvatelé Utrechtu, kteří na místo střelby kladou květiny. Pietu připravilo i jedno z městských gymnázií, neboť mezi oběťmi je i otec dvou studentů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď