Nikulinův advokát chce prověřit postup ministra Pelikána

foto Martin Sadílek, obhájce Jevgenije Nikulina (na snímku z 16. března 2018).

Praha - Advokát Martin Sadílek, který zastupuje údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, považuje rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) o vydání Rusa do USA za nestandardní, podle něj je "na hraně zákonnosti". Upozornil na to, že i proti tomuto ministrovu rozhodnutí je podle něj možné podat stížnost. Nikulin také podal kasační stížnost proti rozhodnutí, kterým soud zamítl jeho nárok na udělení azylu v ČR. Postup ministra chce prověřit. Sadílek to řekl ČTK. Rusko vyslovilo nad vydáním Nikolina do USA politování, Spojené státy vydání hackera vítají.

Česko vydalo Nikulina do USA, odletěl v noci na dnešek. Na twitteru to uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Ministru spravedlnosti umožnilo učinit tento krok rozhodnutí Ústavního soudu, který odmítl Nikulinovu stížnost jako zjevně neopodstatněnou.

Nikulinův advokát Martin Sadílek se o vydání svého klienta dozvěděl z médií. "O rozhodnutí Ústavního soudu jsem se dozvěděl dnes, dnes jsem otevřel datovou schránku a zjistil jsem, že mi včera odpoledne bylo doručeno rozhodnutí," řekl ČTK.

Rozhodnutí Pelikána o vydání Nikulina ale podle Sadílka brání řízení o tom, zda má Rus nárok na humanitární azyl v ČR. V březnu pražský městský soud potvrdil, že Rus na azyl nárok nemá, Nikulin ale proti rozhodnutí podal podle Sadílka kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). "Minulé úterý bylo panu Nikulinovi doručeno rozhodnutí městského soudu o zamítnutí žádosti o azyl a on téhož dne podal k NSS kasační stížnost. A ta by měla mít ze zákona odkladný účinek," upozornil Sadílek. Pelikán by podle něj v tuto chvíli neměl mít možnost a právo Nikulina vydat.

Podle soudního řádu správního sice kasační stížnost odkladný účinek nemá, NSS ho ale na návrh stěžovatele může přiznat. Přitom by měl přiměřeně užít ustanovení, podle kterého odkladný účinek přizná "jestliže by výkon nebo jiné právní následky rozhodnutí znamenaly pro žalobce nepoměrně větší újmu, než jaká přiznáním odkladného účinku může vzniknout jiným osobám, a jestliže to nebude v rozporu s důležitým veřejným zájmem".

Sadílek dodal, že Pelikánovo rozhodnutí mu zatím doručeno nebylo, poukázal však na to, že i proti jeho rozhodnutí je možné podat stížnost. "Pokud by byl pan Nikulin vydán, aniž by této možnosti mohl využít, tak se mi to jeví na hraně zákonnosti," řekl právník.

Dodal, že právní možnosti na zvrácení rozhodnutí soudů jsou, zmínil například možnost podání ústavní stížnosti pro podjatost soudů, které rozhodovaly. "Nicméně pokud je opravdu tímto způsobem odpraven do USA, tak se domnívám, že jeho faktické, fyzické navrácení je velmi obtížně realizovatelné," řekl Sadílek. "Bezesporu učiním veškeré právní kroky k tomu, abych postup pana ministra prověřil," dodal.

Rusko vyslovilo politování nad vydáním Nikolina do USA

Ruské velvyslanectví v Praze vyslovilo politování nad tím, že Česká republika vydala Nikulina do Spojených států a ne do vlasti. Diplomatická mise Ruska také podle agentury TASS sdělila, že o českém rozhodnutí nebyla informována.

Tiskový mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Alexej Kolmakov označil předání Nikulina do USA za zklamání pro Rusko. "Praha opět upřednostnila notorickou spojeneckou solidaritu, aniž by vzala v úvahu faktory a okolnosti tohoto případu," řekl Kolmakov.

Ve svém prohlášení Kolmakov očividně narážel na fakt, že Česko kvůli případu otravy bývalého agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury vyhostilo tři ruské diplomaty. K podobnému kroku se rozhodly i další britští spojenci, což Moskva kritizovala jako solidaritu, kterou si Londýn vynutil.

USA vítají Nikulinovo vydání z Česka

Spojené státy vydání Nikulina z Česka přivítaly. ČTK to sdělilo americké velvyslanectví v Praze, podle něhož Washington zároveň ocenil dlouhodobou spolupráci s ČR v otázkách spravedlnosti.

"Tuto spolupráci posiluje sdílený princip vlády práva a byla vždy založena na důvěře, respektu a společném cíli ochrany našich národů před zločinem," uvedlo velvyslanectví v prohlášení.

O vydání Nikulina tento týden jednal se svými českými kolegy šéf Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan, který je na návštěvě v Česku. Americká justice řeší jeho případ kvůli údajným útokům na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Američtí vyšetřovatelé si od něj rovněž slibují získání možných podrobností o údajném ruském ovlivňování předloňských prezidentských voleb.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď