Nikulin nedostane od ČR 1,25 milionu Kč za předčasné vydání, potvrdil soud

foto Ilustrační foto - Martin Sadílek, advokát údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina.

Praha - Rus Jevgenij Nikulin nemá nárok na jeden a čtvrt milionu korun, které žádal od českého státu jako odškodné kvůli svému předčasnému vydání do USA. Zamítnutí mužovy žaloby potvrdil odvolací soud. Ministerstvo spravedlnosti Nikulinovi v souvislosti s nezákonným rozhodnutím exministra Roberta Pelikána (ANO) už dříve vyplatilo čtvrt milionu korun. Nikulin byl v USA po svém vydání odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení.

Nikulinův obhájce Martin Sadílek usiloval o to, aby věc znovu projednal Obvodní soud pro Prahu 2 a aby provedl důkazy, které dříve zamítl jako nadbytečné. Argumentoval mimo jiné tím, že podle znaleckého posudku vypracovaného ve Spojených státech trpí Nikulin posttraumatickou stresovou poruchou. Podle advokáta to souvisí právě s předčasným vydáním, kvůli kterému Nikulin ztratil důvěru v justiční systém a ocitl se bez morální a citové podpory rodiny.

Předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Helena Karetová ale dnes podotkla, že předmětem žaloby nebyla náhrada škody na zdraví, ale nemajetkové újmy. "Za této situace postupoval soud správně, pokud nezatěžoval řízení dalším znaleckým zkoumáním duševního stavu žalobce a dalšími nákladnými důkazy," uvedla k přezkoumávanému rozsudku. Soudkyně také zdůraznila, že samotné vydání Nikulina do USA bylo přípustné.

Česká policie zadržela Nikulina v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače. Přípustnost mužova vydání do USA potvrdily české soudy, nezbytným předpokladem vydání byl souhlas ministra. Pelikán extradici povolil v březnu 2018, ačkoliv česká justice v té době ještě ve fázi kasační stížnosti řešila Nikulinův případný nárok na azyl. Ústavní soud se proto následně Rusa zastal, a to přesto, že muž nakonec azyl nezískal. Konstatoval, že ministr porušil Nikulinova práva.

Karetová ale připomněla, že Ústavní soud Pelikánovo rozhodnutí zrušil z v podstatě formálních důvodů. V odůvodnění svého kroku vysvětlil, že k obdobné situaci a postupu ministra ohledně vydávání by mohlo dojít znovu, čemuž je potřeba předejít.

Tím, že Pelikán nepočkal na zamítnutí kasační stížnosti, byl Nikulin vydán o jeden měsíc a čtyři dny dříve, než bylo přípustné. O Nikulinovo vydání usilovalo i Rusko, přičemž kolize americké a ruské žádosti vyvolávala politické pnutí na mezinárodní i domácí scéně.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zastával stanovisko, že přiznané čtvrtmilionové odškodné je odpovídající a že obstojí při srovnání s obdobnými případy, zejména s případem ruského podnikatele Alexeje Torubarova. Ten v Česku také žádal o azyl a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) rozhodl v květnu 2013 o jeho vydání do Ruska ještě před koncem azylového řízení. Ministerstvo muži následně přiznalo jako satisfakci rovněž 250.000 korun.

Obvodní soud pro Prahu 2 dříve podotkl, že Nikulin podal žádost o azyl naprosto účelově: až po 14 měsících jeho pobytu v Česku. Humanitární azyl by navíc Nikulin mohl dostat pouze ve vztahu ke státu jeho původu, tedy k Rusku - nikoliv k USA.

Soud v San Francisku Nikulina uznal vinným v devíti bodech obžaloby, podle nichž v roce 2012 napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox a ukradl data z více než 117 milionů účtů. V současné době je Rus v americkém vězení. Sadílek mu chce doporučit, aby se proti dnešnímu rozhodnutí o odškodnění dovolal k českému Nejvyššímu soudu. Je ale otázkou, zda se s klientem dokáže spojit v dvouměsíční lhůtě, ve které je třeba dovolání podat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 9:00 -4°C

Celá předpověď