Nike se dohodla na urovnání sporu kolem bot se satanskými symboly

foto Boty značky Nike - ilustrační foto.

New York - Americká společnost Nike se dohodla na urovnání soudního sporu kolem bot se satanskými symboly, které uvedla na trh umělecká skupina MSCHF Product Studio. Ta v rámci dohody přistoupila na to, že boty od zákazníků odkoupí zpět. Nike tvrdí, že boty, na kterých je také její logo, porušují její ochrannou známku. Žalobu na MSCHF společnost Nike podala minulý týden.

MSCHF boty uvedla na trh ve spolupráci s rapperem Lil Nas X. Boty jsou upravenou verzí tenisek Nike Air Max 97. Je na nich odkaz na biblický verš zmiňující Satana a také číslice 666, která Satana symbolizuje. Podle MSCHF obsahují i kapku lidské krve. Vyrobeno bylo pouze 666 párů s cenou 1018 dolarů (zhruba 22.200 Kč), které se rychle vyprodaly. MSCHF nyní podle Nike nabídne zákazníkům plnou refundaci, aby boty "odstranila z oběhu".

Číslo 666 je v knize Zjevení svatého Jana zmiňováno v souvislosti s odkazem na Antikrista. Na botách je také obrácený kříž, pentagram a slova "Luke 10:18". Ta odkazují na verš z Lukášova evangelia, kde se říká: "Viděl jsem, jak satan padá z nebe jako blesk."

Společnost Nike argumentovala tím, že boty matou spotřebitele. "Když MSCHF své satanské boty uvedla na trh, začaly se také objevovat výzvy k bojkotu Nike. Důvodem je mylná představa, že společnost Nike takový produkt schválila," uvedl přední světový výrobce sportovních doplňků v žalobě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď