Nezaměstnanost v ČR v červenci stoupla na 3,1 procenta

foto Nezaměstnanost v ČR v červenci stoupla na 3,1 procenta. Vývoj od července 2017 do července 2018.

Praha - Nezaměstnanost v České republice v červenci po pěti měsících poklesu stoupla na 3,1 procenta z červnových 2,9 procenta. Bez práce bylo zhruba 231.570 lidí, což je ale nejnižší červencová hodnota od roku 1997, kdy bylo bez práce o téměř 9200 lidé méně. Počet volných míst naopak vzrostl na téměř 310.000. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Jedinými regiony, kde je více nezaměstnaných než volných pracovních míst, jsou Moravskoslezský, Ústecký a Jihomoravský kraj.

Podle úřadu se na nárůstu nezaměstnanosti podepsaly sezonní faktory související zejména s příchodem části zaměstnanců ze školství na pracovní úřady a s nižším náborem nových zaměstnanců do firem kvůli celopodnikovým dovoleným. "V menší míře se do evidence uchazečů o zaměstnání začali hlásit i čerství absolventi škol, zatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září," uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.  

Nezaměstnanost v regionech v červenci 2018.

Před rokem byla nezaměstnanost na 4,1 procenta a bez práce bylo tehdy přes 303.000 lidí. Počet volných míst v letošním červenci se meziročně zvýšil o 121.930 a meziměsíčně o téměř 8500.

Nejnižší, dvouprocentní míra nezaměstnanosti je ve třech krajích, a to v Jihočeském, Plzeňském a Pardubickém. V hlavním městě činí 2,1 procenta a o desetinu bodu vyšší nezaměstnanost vykázal Královéhradecký kraj. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných zůstává v Moravskoslezském kraji, kde na konci července byl 4,8 procenta, a v Ústeckém kraji s 4,7 procenta.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo 71 okresů, v šesti naopak klesla. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl na konci července v okresech Rychnov nad Kněžnou, 1,1 procenta, a Jindřichův Hradec, 1,2 procenta. Nejhůře je na tom Karviná s mírou nezaměstnanosti 7,2 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá stejně jako v červnu v průměru 0,7 uchazeče. Z toho nejvíce na Karvinsku (šest), Ústecku (4,3), Mostecku (3,7) a Jesenicku (3,2).

Nejvíce volných míst bylo v prvním prázdninovém měsíci v Praze, kde jich zaměstnavatelé nabízeli 62.284. Nejméně jich bylo v Karlovarském kraji, zhruba 8600. Největší zájem ze strany zaměstnavatelů byl podle Úřadu práce o stavební a montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních automobilů a tahačů, obsluhu vysokozdvižných vozíků, skladníky, svářeče nebo kuchaře. Nadále zůstala rovněž velká poptávka po technických profesích napříč všemi obory.

Analytici: Za růstem nezaměstnanost jsou tradiční sezonní faktory

Červencové zvýšení nezaměstnanosti způsobilo tradičně pomalejší přijímání zaměstnanců během prázdninových měsíců a příliv čerstvých absolventů škol na trh práce, shodli se analytici oslovení ČTK. Trendy na trhu práce se ale podle nich nemění, v dalších měsících se nezaměstnanost vrátí pod tři procenta.

"Za růstem nezaměstnanosti stojí nižší náborové tempo, které je pro červenec charakteristické, a příchod čerstvých absolventů na trh práce," uvedl analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych. V dalších měsících míra nezaměstnanosti opět klesne a udrží se podle něj pod třemi procenty až do podzimních měsíců. Před rokem byla míra nezaměstnanosti na 4,1 procenta, připomněl.

Podíl nezaměstnaných ale mírně vzrostl i po sezónním očištění, a to poprvé v tomto roce, upozornila analytička Komerční banky Monika Junicke. Podíl nezaměstnaných tak zatím dosáhl minima v červnu, další pokles ale očekává v příštích měsících. Ekonomice se daří, a růst volných pracovních míst napovídá, že zaměstnavatelé stále intenzivněji hledají nové pracovníky, podotkla.

Míra nezaměstnanosti pokračuje v meziročním poklesu, nicméně červencový pokles o jeden procentní bod byl podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče nepatrně mírnější než v předchozích měsících. Zároveň roste počet volných pracovních míst a i v červenci se mírně dále rozevřely nůžky mezi počtem volných pracovních míst a počtem uchazečů o zaměstnání. V červenci tento převis činil více než 78.400, v červnu 77.700, dodal.

Počet volných pracovních míst překonal dosavadní maximum a vzrostl na 310.000, doplnil analytik ING Bank Jakub Seidler. V meziročním srovnání je tak v české ekonomice o téměř 122.000 pracovních míst více a o 71.500. nezaměstnaných méně.

Analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda míní, že další pokles míry nezaměstnanosti bude obtížný a jen velmi pozvolný. Připomněl, že ČR je mezi světovými vyspělými ekonomikami a rozvinutými demokraciemi zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Předčí ji jen země typu Kataru, Kambodži, Nigeru, z evropských zemí pouze Bělorusko. Celkově se na světě dělí o osmnáctou příčku v žebříčku zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti, dělí se se Šalamounovými ostrovy a Kuvajtem, poznamenal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pátek 24. května 2019

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď