Nezaměstnanost v ČR v listopadu opět stoupla na 3,8 procenta

foto Nezaměstnanost v Česku, vývoj od listopadu 2019 do listopadu 2020.

Praha - Nezaměstnanost v Česku po říjnovém poklesu na 3,7 procenta stoupla letos v listopadu opět na 3,8 procenta. Bez práce bylo přes 274.500 lidí, což je nejvíce za listopad od roku 2016. Oznámil to Úřad práce ČR. Kromě počtu nezaměstnaných vzrostlo v listopadu i množství volných míst, a to oproti říjnu zhruba o 7000 na téměř 318.000. Zájem je podle úřadu hlavně o technické a dělnické profese a dlouhodobě také o kvalifikované řemeslníky. Nezaměstnanost stoupla podle analytiků jen mírně díky vládní programům.

Nezaměstnanost začala letos výrazně růst po začátku pandemie nemoci covid-19, jejíž první případy se v Česku objevily 1. března. V prvních třech měsících roku se ještě pohybovala kolem tří procent. V dubnu nezaměstnanost vystoupala na 3,4 procenta a od července do září se držela na 3,8 procenta.

"Pokud jde o turistickou sezonu, ve většině regionů byla přerušena v návaznosti na přijatá bezpečnostní opatření. S rozjezdem té zimní zaměstnavatelé čekají na vývoj celkové situace, a s tím související případné rozvolňování," komentoval dosavadní vývoj nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. "V následujících měsících nezaměstnanost v souvislosti s útlumem sezonních prací, především v zemědělství a lesnictví, pravděpodobně vzroste. Celkový vývoj bude záviset také na situaci kolem koronaviru," doplnil.

Část údajů o nezaměstnanosti uvedla dnes na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) půl hodiny před oficiálním zveřejněním statistik Úřadem práce ČR. "Práce je hlavně v průmyslu, nezaměstnanost se snížila v regionech s průmyslovými zónami," oznámila ministryně.

Podíl nezaměstnaných ve věku 15 - 64 let v listopadu 2020 v okresech. Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci listopadu okresy Rychnov nad Kněžnou s 1,8 procenta a Pelhřimov s 1,9 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost má dlouhodobě Karvinsko, kde v listopadu činila 7,9 procenta.

Na Karvinsku také připadá nejvíce nezaměstnaných na každé nabízené pracovní místo. Na jedno volné místo bylo ke konci listopadu v okrese Karviná v průměru 7,8 uchazeče. Nejmenší konkurence na pracovním trhu je naopak v okresech Praha-východ, Mladá Boleslav a Plzeň-jih, a to shodně 0,2 uchazeče na každé volné místo. Celorepublikový průměr činí 0,9 uchazeče na místo.

Z krajů měl v Česku nejnižší nezaměstnanost v listopadu Pardubický kraj s 2,6 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost měl naopak stejně jako předchozí měsíc Moravskoslezský kraj, a to 5,3 procenta. Nad pěti procenty byla nezaměstnanost také v Ústeckém a Karlovarském kraji. Právě těchto několik regionů s vysokým podílem nezaměstnaných značně zvedá celorepublikový průměr. Devět ze 14 regionů má nezaměstnanost pod republikovým průměrem 3,8 procenta.

Podíl nezaměstnaných v jednotlivých krajích ČR (v %):

Říjen 2020 Listopad 2020
Praha 3,4 3,4
Středočeský kraj 3,3 3,3
Jihočeský kraj 2,7 2,8
Plzeňský kraj 3,0 3,1
Karlovarský kraj 5,0 5,1
Ústecký kraj 5,2 5,2
Liberecký kraj 3,8 3,8
Královéhradecký kraj 2,8 2,9
Pardubický kraj 2,5 2,6
Vysočina 2,9 2,9
Jihomoravský kraj 4,1 4,2
Olomoucký kraj 3,6 3,7
Zlínský kraj 2,9 2,9
Moravskoslezský kraj 5,3 5,3
ČR 3,7 3,8

 

Zdroj: Úřad práce ČR

Analytici: Nezaměstnanost stoupla jen mírně díky vládní programům

Listopadová nezaměstnanost stoupla pouze mírně díky programům na podporu nezaměstnanosti nabíráním pracovníkům v odvětvích internetového obchodování. Vyplývá to z reakcí analytiků oslovených ČTK. V dalších měsících čekají nárůst nezaměstnanosti, který podle nich nebude dramatický.

"Trh práce nadále stabilizují vládní programy na podporu nezaměstnanosti, které byly s příchodem druhé vlny pandemie prodlouženy a rozšířeny," uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Napomáhá podle něj také oživení aktivity české ekonomiky ve třetím čtvrtletí, které nastalo po rozvolnění jarních karanténních opatření. I v dalších měsících by tak měla situace na trhu práce zůstat klidná, dodal.

Nenaplňují se obavy těch, kteří zjara tvrdili, že vládní pomoc ekonomice je nedostatečná a že se proto už na podzim může dostavit ekonomická katastrofa, upozornil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Trh práce v ČR ale podle něj pochopitelně není v přirozeném stavu. Vládní podpůrné programy typu programů Antivirus vytvářejí umělou zaměstnanost a konzervují pracovní místa, o něž už možná nebude nikdy přirozený tržní zájem. "Proto je třeba vnímat současnou nízkou míru nezaměstnanosti jako určitý klam," poznamenal.

Jde o ještě dobrý výsledek na to, že ekonomika procházela druhým částečným lockdownem, doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Je podle něj vidět, že sice některá odvětví propouštějí, avšak jiná zase nabírají. "Boom e-commerce a na ní navázaných služeb , IT počínaje a kurýrními službami konče, hledají zaměstnance, zvlášť v období před Vánocemi, kdy nestíhají," podotkl.

Lámat chleba se bude na trhu práce na přelomu roku, kdy se bude propouštět v odvětvích a oborech postižených dvojím lockdownem a čelícím slabé poptávce. Přesto by podle Dufkova odhadu nezaměstnanost mohla zůstat pod pěti procenty. Zvlášť, když některá odvětví trpí nedostatkem pracovníků, i když stále jde primárně o průmysl a stavebnictví, poznamenal.

V roce 2021 se bude v rostoucí míře projevovat efekt odeznění či zmírnění vládních podpůrných opatření na podporu ekonomiky a zaměstnanosti, připomněl Kovanda. Firmy tak také budou moci lépe vyhodnotit, jak si skutečně stojí. Pak se spíše odhodlají ke krokům za účelem snížení nákladů, včetně právě propouštění, uzavřel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 7°C

Celá předpověď