Nezaměstnanost v ČR v květnu opět klesla, je na třech procentech

foto Nezaměstnanost v Česku v květnu opět klesla, je na 3 procentech. Podíl nezaměstnaných osob ve věku 15 - 64 let od května 2017 do května 2018.

Praha - Nezaměstnanost v Česku v květnu opět klesla z dubnových 3,2 procenta na rovná tři procenta. Oznámil to Úřad práce ČR. Meziroční pokles byl ještě výraznější, loni v květnu nezaměstnanost činila 4,1 procenta. Uchazečů o místa bylo ke konci letošního května zhruba 230.000, což je nejméně od července 1997. Počet volných míst naopak stále meziměsíčně i meziročně rostl. Podle analytiků je trh práce prakticky vyčerpaný, ukazuje na přehřívání ekonomiky a omezuje její další růst.

Nezaměstnanost klesá vytrvale od února. Podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové by mohl pokles nezaměstnanosti pokračovat i v dalších měsících. "Česká ekonomika nadále roste a trh práce ovlivňují i sezonní práce, které už jsou v plném proudu - především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. Tyto činnosti poběží i v dalších měsících, a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat," sdělila Sadílková.

Počet uchazečů o zaměstnání klesl v květnu proti dubnu o více než 13.000, a ve srovnání s loňským květnem o téměř 79.000. Z celkových 230.000 nezaměstnaných bylo přes 207.000 takzvaně dosažitelných, tedy schopných okamžitého nástupu do práce. Počet volných pracovních míst, nabízených prostřednictvím Úřadu práce ČR, naopak oproti dubnu i loňskému květnu vzrostl na přibližně 283.000.

Zájem o nové pracovníky trvá hlavně v technických a dělnických oborech. Zaměstnavatelé hledali třeba dělníky na stavby, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních aut, svářeče, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky nebo kuchaře.

Pokles nezaměstnanosti zaznamenaly všechny kraje a okresy v České republice. Nejnižší byl ke konci května podíl nezaměstnaných v Plzeňském a Pardubickém kraji, kde činil shodně 1,9 procenta. Naopak nejvyšší byl v Moravskoslezském kraji, a to 4,8 procenta. Z okresů měly nejnižší nezaměstnanost Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ, oba shodně 1,1 procenta. Největší podíl nezaměstnaných mělo se 7,2 procenta Karvinsko.

Nejvíce volných míst bylo v Praze, kde jich zaměstnavatelé nabízeli skoro 55.000. V Praze byl navíc ke konci května také jeden z nejmenších počtů uchazečů o práci připadajících na každé volné místo - pouze 0,4 uchazeče na místo. Největší přetlak volných míst byl na Pardubicku, kde na jednu pozici připadalo jen 0,1 uchazeče. Naopak největší konkurence byla na pracovním trhu na Karvinsku, kde bylo 5,7 uchazeče na každé místo.

Ačkoli míst přibývá, řada nezaměstnaných podle Úřadu práce ČR ztrácí motivaci k práci. Jsou to hlavně dlouhodobě nezaměstnaní, kterým snižuje šanci na získání práce například nízké vzdělání, zastaralá kvalifikace, nedostatek praxe, dluhy, věkový či zdravotní handicap či péče o malé děti, nebo jiné členy rodiny. Úřad práce proto třeba finančně podporuje rekvalifikační kurzy. Velký zájem je podle úřadu o kurzy počítačových dovedností, účetnictví, svářečství nebo řidičské kurzy.

Lidé také mohou v poslední době čerpat příspěvky na dojíždění do práce nebo stěhování za prací. O příspěvek na dojíždění požádalo za zhruba dva roky od jeho zavedení přes 7000 lidí. S téměř 5000 z nich již úřady uzavřely dohodu o poskytování příspěvku. Nejčastěji tito lidé dojíždí do práce deset až 25 kilometrů nebo 25 až 50 kilometrů a měsíčně na dojíždění dostanou 1500 až 2500 korun. Dostat mohou zájemci i jednorázový příspěvek 50.000 korun na přestěhování za prací. Požádaly o něj asi tři stovky lidí a skoro polovině z nich byl už příspěvek schválen. V některých případech se žadatelé stěhují za prací až 300 kilometrů daleko.

Analytici: Nízká nezaměstnanost dále omezuje růst ekonomiky

Trh práce je prakticky vyčerpaný, ukazuje na přehřívání ekonomiky a omezuje její další růst. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK v reakci na dnešní údaje o květnové nezaměstnanosti. Ta přitom ještě bude mírně klesat díky sezonním pracím a bude tlačit na další růst mezd. Navíc v kombinaci s dalšími ukazateli z ekonomiky již ekonomové nevylučují, že ČNB přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb již nyní v červnu, dřívější odhady počítaly až s podzimem.

"Trh práce je tak další signál přehřívání tuzemské ekonomiky a naznačuje, že by ČNB další zpřísňování měnové politiky již nemusela odkládat. Z toho titulu předpokládáme, že k dalšímu zvýšení sazeb dojde pravděpodobně již na konci června," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Ekonomka Komerční banky Monika Junicke upozornila, že růst ekonomiky byl v posledním období tažen především růstem zaměstnanosti, což ovšem nadále nebude možné. "Kapacity trhu práce se téměř vyčerpaly a nedostatek zaměstnanců je největší bariérou růstu české ekonomiky," uvedla.

S nedostatkem pracovních sil se bude nadále podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška potýkat převážná většina podniků, což povede ke snižování tempa růstu jejich tržeb a potažmo oslabování růstu celé ekonomiky. "Nepřijde-li hlubší ekonomická krize, bude se muset česká ekonomika vyrovnat s problémem nedostatků pracovníků reformou své vnitřní struktury. Ne všechny podniky ustojí mzdové tlaky, které budou strukturální reformu provázet," uvedl.

Nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních téměř 22 let a současně nejrychlejší růst reálných mezd za posledních patnáct let se mohou i podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy stát pro většinu bankovní rady ČNB pádným argumentem pro zvýšení základní úrokové sazby. "Pravděpodobnější je zatím ale stále až srpnové zvýšení základní úrokové sazby," uvedl.

Kovanda dále upozornil, že míra nezaměstnanosti v ČR je nejnižší nejen v rámci EU, ale i v rámci OECD. ČR vykazuje i nižší míru nezaměstnanosti než země jako Japonsko nebo Island.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 19:00 10°C

Celá předpověď