NEXT-E dostalo od EU grant půl miliardy Kč na dobíjecí stanice

foto Dobíjení elektromobilu na dobíjecí stanici - ilustrační foto.

Praha - Konsorcium energetických firem NEXT-E dostalo od EU grant ve výši 18,84 milionu eur, tedy asi 485 milionů korun, na vybudování 252 dobíjecích stanic pro elektromobily v zemích střední a východní Evropy. Stanice během příštích tří let postaví v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Rumunsku. Konsorcium to uvedlo dnes po podpisu grantové smlouvy s Výkonnou agenturou pro inovace a sítě (INEA).

Síť 222 rychlých dobíjecích stanic a 30 ultra rychlých dobíjecích stanic pro elektromobily bude spojovat šest zemí v regionu podél silnic páteřní dopravní sítě Evropské unie. Dobíjecí infrastruktura bude připojena k síti pro elektromobily v západní Evropě.

Díky dosud nejvyššímu udělenému grantu na podporu elektromobility bude vůbec poprvé v šesti participujících zemích možné cestování na dlouhé vzdálenosti. Zahájení stavby rychlých dobíjecích stanic se očekává v roce 2018 a montáž ultra rychlých dobíjecích stanic je plánována na rok 2019, aby bylo možné se připravit na příchod nové generace elektromobilů s dlouhým dojezdem. Projekt má být dokončen do konce roku 2020.

Projekt NEXT-E představuje unikátní spolupráci čtyř největších společností z odvětví výroby elektrické energie, těžby ropy a zemního plynu, které spojí síly s dodavateli automobilů a vybudují interoperabilní a nediskriminační síť dobíjecích stanic pro elektromobily jako životaschopnou alternativu vozidel se spalovacími motory. Členy konsorcia jsou společnosti skupiny E.ON, skupina MOL, Hrvatska elektroprivreda v Chorvatsku, PETROL a rovněž společnosti Nissan a BMW.

Nyní je budování dobíjecích stanic pro elektromobily roztříštěné a často nekoordinované. Hrozí tak, že se sítě budou překrývat nebo v nich budou mezery. Projekt NEXT-E byl spuštěn proto, aby odstranil toto riziko a vytvořil souvislou síť efektivní z hlediska vynaložených nákladů, která zajistí možnost jízdy na dlouhé vzdálenosti a přes hranice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď