New York zažil druhý nejstudenější Silvestr, ale i tak se bavil

foto Novoroční oslavy na Times Square v New Yorku.

New York - Skoro milion lidí vítal Nový rok na newyorském náměstí Times Square tradičním sledováním klesající kaleidoskopické koule. Moře lidí, místních obyvatel i zahraničních turistů, neodradila ani přísná bezpečnostní opatření, ani mrazivé počasí.

O půlnoci teploměr ukazoval 12 stupňů pod nulou, což podle záznamů představuje druhý nejchladnější Silvestr. Chladněji bylo jen v roce 1917, kdy bylo minus 17 stupňů Celsia, poznamenala agentura AP.

Před půlnočními oslavami se na Times Square odehrávala zábava s živým vystoupením Mariah Careyové, která letos zpívala své hity bez výpadku, jaký ji postihl loni. Zpěvačka se v mrazu domáhala horkého čaje, který ale nebyl, a tak žertovala o "katastrofě".  

"Byl to krásný zážitek, kterému se nic nevyrovná," prohlásila jedna z účastnic oslav Colleen Keenanová.

V nevadském Las Vegas, kde střelec loni v říjnu zabil 58 účastníků koncertu, na oslavy dohlížely početné policejní hlídky a také odstřelovači rozmístění na střechách domů. Do města kasin se sjelo z celých USA na 330.000 lidí. Podle městské policie byli o víkendu ve službě všichni policisté a na pomoc jim byli povoláni členové nevadské národní gardy i federální policisté.

"Jeden incident nás neodradí od toho, abychom se bavili," řekla Pettra Starková, která do Las Vegas přijela z Honolulu. Policejní auta blokovala všechny křižovatky, aby chránila lidi před případným útokem automobilem. Adrian Dominguez, který přijel v doprovodu deseti příbuzných, řekl, že pohled na tolik policistů není zrovna příjemný. "Jsou úplně všude," řekl. Ohňostroje vypalované postupně ze sedmi lasvegaských hotelů trvaly asi osm minut.

V losangeleském centru se v Grand Parku sešly tisíce lidí, mezi nimiž bylo mnoho zahraničních turistů. Na oslavách, jež se měly obejít bez alkoholu, bylo podle policie na 22.000 lidí. Veselici dominovala hudba a 3D video promítané na věž radnice. "Je to čistá radost, opravdu rodinná atmosféra," řekl účastník oslav Charles Hays.

Za velké policejní asistence se konaly oslavy například i v kalifornském San Francisku, kde ohňostroje zazářily nad vodní hladinou u pobřeží.

Jako poslední na planetě se s loňským rokem rozloučili dnes v 11:00 SEČ obyvatelé Havaje, oficiálně pak rok 2017 skončil nejpozději (ve 13:00 SEČ) na tichomořském Bakerově a nedalekém Howlandově ostrově, avšak tato území nejsou obydlená.

Nový rok 2018 jako první uvítali v neděli v 11:00 SEČ na ostrově Samoa a na Vánočním ostrově (Kiritimati) v Tichomoří. Následovaly oslavy mimo jiné na Novém Zélandě a dále v Asii. Milovníci oslav z Nového Zélandu měli vzhledem k časovému posunu možnost stihnout oslavy dvakrát, pokud odletěli letadlem společnosti Hawaiian Airlines po oslavách z Aucklandu do Honolulu. Spoj HA446 měl desetiminutové zpoždění, odlétal krátce po nedělní půlnoci novozélandského času, překročil datovou linii a po osmihodinovém letu se ocitl v Honolulu v posledním dni roku 2017, neboť Honolulu dělí od Aucklandu časově 23 hodin. Stačilo počkat si tam na půlnoc a slavit podruhé. Pravidelný odlet letadla je pět minut před půlnocí, avšak zpoždění umožnilo pasažérům zažít nezvyklou situaci - vzlétnout v roce 2018 a při přistání se ocitnout zpět v roce 2017, což mnozí s údivem komentovali na sociálních sítích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď