Neuville vyhrál Katalánskou rallye, čtvrtý Ogier zatím titul nezískal

foto Ilustrační foto - Thierry Neuville z Belgie v úvodní etapě Safari rallye v Keni, 24. června 2021.

Salou (Španělsko) - O mistru světa v rallye se rozhodne až v závěrečné soutěži sezony v listopadu v Monze. Obhájce titulu Sébastien Ogier v předposledním dílu šampionátu v Katalánsku obsadil až čtvrté místo, zatímco jeho pronásledovatel a týmový kolega z Toyoty Elfyn Evans skončil druhý a korunovaci francouzského lídra pořadí odložil. Ve Španělsku obhájil prvenství z roku 2019 Belgičan Thierry Neuville a vybojoval 15. vítězství v kariéře. Ogier v poslední etapě prohrál souboj o třetí místo s dalším pilotem týmu Hyundai Danim Sordem a v Itálii bude před Evansem hájit náskok 17 bodů.

Neuville převzal ve Španělsku vedení v pátek po páté rychlostní zkoušce a od té doby budoval náskok před Evansem až na konečných 24,1 sekundy. Před závěrečnou rychlostní zkouškou mu ale zatrnulo, protože kvůli potížím se zapalováním musel vůz roztlačit. "Bohužel před posledním testem tam bylo zase spousta stresu. To mě zklamalo, protože jinak to mohl být perfektní a krásný víkend. Takhle není. Ulevilo se mi, že jsem v cíli," řekl vítězný Belgičan, který si druhým triumfem v sezoně upevnil třetí místo v MS.

Sedminásobný světový šampion Ogier měl od počátku za vedoucím duem odstup a před poslední etapou se k němu navíc na 1,2 sekundy přiblížil Sordo. Domácí jezdec byl nejrychlejším pilotem závěrečného dne, vyhrál všechny čtyři rychlostní zkoušky a Ogiera nakonec porazil o téměř sedm sekund.

"Body to jsou. Cílil jsem výš, ale prostě to z nějakého důvodu nedopadlo. Přesto jsme zase udělali něco pro zisk titulu," konstatoval Ogier, jehož náskok v čele šampionátu se ztenčil o sedm bodů.

V Monze se bude o mistru světa rozhodovat od 18. do 21. listopadu a Ogier se tam na start postaví jako obhájce loňského prvenství. V Itálii se rozhodne i o vítězi soutěže značek, Toyota má před Hyundai komfortní náskok 47 bodů.

Český jezdec Erik Cais s fiestou při premiéře v mistrovství světa obsadil 13. místo. V posledním dnu si o dvě pozice polepšil a v kategorii WRC2 skončil třetí. "Díky tomu, že jsem nechal za sebou Madse Östberga, tak se stal mistrem světa (WRC2) Andreas Mikkelsen. Moc mi za to poděkoval," uvedl Cais. "Dokázal jsem si, že je možné soupeřit se světovou špičkou. Držel jsem českou vlajku vysoko, s takovými výsledky jsem absolutně nepočítal. Překvapilo mě, že jsem se dostal v jedenácté rychlostní zkoušce na celkové desáté místo," pokračoval spokojeně dvaadvacetiletý pilot.

Další debutant Dominik Stříteský, který startoval s podporou továrního týmu Škoda Motorsport, po sobotní havárii soutěž nedokončil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď