Netradiční výstava v Jablonci připomíná prostředí sklárny

foto Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravuje výstavu, která je věnována výročí 170 let křišťálového skla ze skláren v Desné v Jizerských horách. Na snímku z 5. prosince kurátor Petr Nový připravuje exponáty.

Jablonec nad Nisou - Prostředí sklárny bude evokovat výstava, kterou připravuje muzeum v Jablonci nad Nisou. Věnovaná je 170 letům od zahájení výroby v takzvané polubenské sklárně v Desné v Jizerských horách. Není to klasická muzejní výstava postavená na vitrínách, ale spíše taková show, řekl ČTK kurátor výstavy Petr Nový.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravuje výstavu, která je věnována výročí 170 let křišťálového skla ze skláren v Desné v Jizerských horách. Na snímku z 5. prosince je jeden z exponátů. Polubenská sklárna je v provozu od roku 1847. Stěžejní část výroby nyní patří bižuterním polotovarům, k důležitým produktům v historii sklárny ale patřilo také dekorované foukané sklo, svítidla či lisované užitkové a figurální výrobky. Výstava k výročí sklárny slavnostně začne ve čtvrtek v podvečer. Její scénografii připravil Nový společně s designérem Jaroslavem Bejvlem. Vitríny jsou umístěné po stranách a uprostřed sálu jsou velké dřevěné kostky. "Jsou to opálená dřevěná prkna jako byste byl na verštatu ve sklárně," uvedl Nový. Na kostkách budou podle něj umístěny sklářské výrobky a uvnitř na sklářském písku či pilinách nasvícené polotovary, které se vytahují ze sklářských pecí.

Stěžejní část výstavy bude věnovaná období po roce 1945. "Schválně jsme rozhodli jít touto cestou, protože starší věci jsme často vystavovali, navíc hodně jich je i ve stále expozici," uvedl Nový.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravuje výstavu, která je věnována výročí 170 let křišťálového skla ze skláren v Desné v Jizerských horách. Na snímku z 5. prosince je flakon, jehož autorem je výtvarník Rony Plesl. Polubenská sklárna patřila v 19. století do impéria sklářského krále Jizerských hor Josefa Riedela a stejně jako mnohé jeho další podniky fungovala ještě na konci druhé světové války, kdy byla znárodněna. Podle Nového má výstava ukázat, že kvalitní práce vznikaly ve sklárně i po roce 1945. Podobu skla z údolí Desné v tomto období postupně určovali výtvarníci-designéři Václav Plátek a Václav Hanuš, kteří navrhli stovky užitkových a dekorativních předmětů, většinou broušených nebo lisovaných. Podle Nového má řada lidí jejich výtvory dodnes doma. "Hodně rozšířené byly například vázy, kterým říkáme sukovky. To jsou na kruhovém půdorysu vytažené vázy, které mají jakoby stromovou strukturu," dodal kurátor.

Polubenská sklárna funguje dnes jako Preciosa-Ornela. Sklárna ve spolupráci s muzeem pro výstavu vyrobila limitovanou edici pěti úspěšných výrobků z 50. až 70. let minulého století, a to včetně slavných popelníků Václava Plátka oceněných čestným uznáním na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď