Netflix uvede pátou řadu seriálu Koruna o britské královské rodině

foto Ilustrační foto - Herečka Olivia Colmanová jako královna Alžběta II. v seriálu Koruna (The Crown).

Londýn - Dlouho očekávanou pátou řádu seriálu Koruna, který zachycuje dobu vládnutí zesnulé britské královny Alžběty II., uvede ve středu 9. listopadu streamovací služba Netflix. Diváci se mohou těšit na deset dílů, ve kterých tvůrci pokryjí události 90. let, včetně rozpadu manželství princezny Diany a prince Charlese, nyní krále Karla III.

Držitelku Oscara Olivii Colmanovou v roli panovnice nahradí Imelda Stauntonová, známá například z filmů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Královnina manžela, prince Philipa, si nyní zahraje Jonathan Pryce, který se vystřídá s Tobiasem Menziesem. Princeznu Dianu ztvární Elizabeth Debická místo Emmy Corrinové, která za svůj výkon v této roli získala Zlatý glóbus. Prince Charlese bude hrát Dominic West, kterého proslavil seriál The Wire - Špína Baltimoru.

Seriál Koruna měl premiéru v roce 2016. Dosavadní čtyři řady zachycovaly nástup královny Alžběty na trůn po úmrtí jejího otce, krále Jiřího VI., a desetiletí jejího vládnutí. Diváci mohli zhlédnout svatbu panovnice, narození jejích dětí, skandály dalších členů královské rodiny i sérii premiérů, kteří se v Downing Street vystřídali od 50. do 80. let., včetně Winstona Churchilla a Margaret Thatcherové.

Nejnovější řada má podle dostupné ukázky pokrývat bouřlivá 90. léta, včetně roku 1992, který sama královna označila za "annus horribilis" kvůli požáru na hradu Windsor a rozpadům manželství jejích tří dětí. Očekává se, že ústřední dějovou linkou páté série budou právě manželská krize princezny Diany a prince Charlese a jejich rozvod. V seriálu budou i kontroverzní rozhovory, ve kterých oba nezvykle otevřeně hovořili o Charlesově románku s Camillou Parkerovou Bowlesovou, nynější královnou manželkou.

Pátá řada se také dočká označení, které jasně upozorňuje, že jde o fikci. Netflix s tímto krokem dlouho otálel, ustoupil ale po nejnovější vlně kritických reakcí, ke kterým se připojili i herečka Judi Denchová nebo bývalý britský premiér John Major, jehož v páté sérii ztvární herec Jonny Lee Miller. Streamovací služba nyní v popisku uvádí, že se jedná o "fiktivní dramatizaci skutečných politických událostí a osobních krizí, které přímo ovlivnily život i vládu královny Alžběty II.".

Netflix seriál celosvětově uvede ve středu 9. listopadu. Slavnostní premiéra se uskuteční o den dříve v Londýně. Kromě protagonistů se jí zúčastní i pár šťastlivců, kteří soutěžili o lístky.

Seriál loni ovládl udílení amerických televizních cen Emmy i Zlatých glóbů - v obou případech získal sošky za nejlepší drama a několik ocenění hereckých výkonů.

Sledovanost Koruny po smrti královny Alžběty II. v Británii stoupla o 800 procent. Netflix v souvislosti s úmrtím panovnice, která zemřela 8. září ve věku 96 let, na několik dnů přerušil natáčení šesté a poslední řady. Datum jejího uvedení zatím společnost neoznámila, podle zahraničních webů by se ale mohlo jednat o listopad 2023.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď