Netanjahu v Berlíně hájil reformu izraelské justice, Scholz vyjádřil obavy

foto Premiér Izraele Benjamin Netanjahu (vlevo) a německý kancléř Olaf Scholz pózují novinářům po schůzce v Berlíně 16. března 2023.

Berlín - Izrael je liberální demokracií a připravovaná reforma justice na tom nic nezmění. Po dnešním jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně to prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Dodal, že soudy musí být nezávislé, a ne všemocné. Scholz řekl, že Německo jako blízký partner Izraele přípravu reformy sleduje velmi pečlivě a s velkými obavami. Netanjahu se Scholzem se v Berlíně shodli na tom, že Írán nesmí získat jaderné zbraně. Netanjahu řekl, že Izrael pro to učiní vše, neboť režim v Teheránu považuje za existenční hrozbu.

Připravovaná justiční reforma, která podle kritiků podkopá základy izraelské demokracie a kvůli které v Izraeli demonstrovaly statisíce lidí, byla jedním z hlavních témat dnešního jednání. "Nezávislost justice je demokratickým výdobytkem, v tom se shodneme," řekl Scholz. Poznamenal ale, že Německo sleduje možné změny s velkými obavami a že považuje kompromisní návrh izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga za důležitý.

"Izrael je liberální demokracií a liberální demokracií zůstane," řekl Netanjahu o reformě. "Justice musí zůstat nezávislá, ale nesmí být všemocná," uvedl zároveň. Dodal, že mnozí jsou toho názoru, že soudy zasahováním do politických rozhodnutí překračují své pravomoci.

Scholz řekl, že Německo a Izrael mají na řadu klíčových otázek stejné názory. Společně se podle něj staví na stranu Ukrajiny, která se od loňského února brání ruské invazi, a společně odmítají íránské jaderné ambice. K íránskému jadernému programu řekl, že Teherán nukleární zbraně získat nesmí. "Izrael učiní vše, aby se tak nestalo," poznamenal Netanjahu. Uvedl, že Írán představuje pro Izrael existenční hrozbu, neboť tamní režim otevřeně vyzývá ke zničení židovského státu a národa. "Další holokaust nepřipustíme," dodal.

Scholz se zmínil i o rostoucím napětí mezi Izraelem a Palestinou. Budoucí řešení je podle něj v existenci dvou států, tedy Izraele a nezávislé Palestiny. Podle kancléře by se měly obě strany vyvarovat takových kroků, které tomuto řešení brání, a to včetně rozšiřování izraelských osad na palestinských územích.

Pokud jde o Ukrajinu, Izrael nadále odmítá poskytnout ukrajinské armádě zbraně, což zdůvodňuje nutností zachovat si dobré vztahy s Ruskem, které je vojensky přítomné v Sýrii. "Ukrajině ale nepomáháme jen humanitárně, ale také s civilní ochranou," řekl Netanjahu. V této souvislosti hovořil o poskytnutí systému včasného varování. "Izrael vyvinul pokročilý systém, aby nemusely celé regiony do protileteckých krytů. Ten systém lépe vyhodnotí, kam rakety míří," řekl premiér. Výstrahu pak obyvatelé dotčených oblastí dostanou přímo na mobil.

Netanjahu se Scholzem jednali také o izraelském protiraketovém systému Arrow 3, který by podle Německa mohl být součástí připravovaného evropského systému protivzdušné obrany. "My máme zájem ho prodat a Německo koupit," řekl Netanjahu bez dalších podrobností. Německo stojí v čele skupiny evropských zemí, které chtějí vybudovat společný protiraketový deštník. Tento projekt, ke kterému se Česko připojilo, navrhnul Scholz loni v srpnu v Praze v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Německá média Netanjahuovu návštěvu označují jako citlivou vzhledem ke kontroverznímu návrhu soudní reformy. Více než 1000 izraelských spisovatelů, umělců i podnikatelů proto vyzvalo Německo, aby Netanjahua odmítlo přijmout. Stejný požadavek adresovali i Británii, kam se premiér rovněž chystá. Šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Michael Roth v dnešním rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk pozvání Netanjahua hájil. Podle něj kontakt vyžadují bezpečnostní hrozby, kterým Izrael čelí, ale také válka na Ukrajině, která vyžaduje jednotu demokratických zemí. Roth nicméně dodal, že sdílí výhrady kritiků vůči justiční reformě a že uznává, že účast krajní pravice v Netanjahuově vládě oslabuje Izrael.

Netanjahu v Izraeli už týdny kvůli připravované reformě čelí masovým demonstracím. Protesty čekaly na premiéra i v Berlíně. Jedna demonstrace byla dnes svolána také před německé velvyslanectví v Tel Avivu.

Izrael musí být schopen sám se bránit, řekl izraelský premiér v Berlíně

Scholz dopoledne společně s Netanjahuem uctili památku tisíců Židů, které nacisté poslali do koncentračních táborů z nádraží v berlínské části Grunewald. V tamním památníku Kolej 17 Netanjahu prohlásil, že i když svět od konce druhé světové války a pádu nacismu prošel změnou, stále existují ideologie toužící vyhladit Židy, proto Izrael musí být schopen sám se bránit.

"Náš svět se změnil, Německo se změnilo, židovský stát se dočkal znovuzrození, ale vidíme, že výzvy k vyhlazení našeho národa neskončily," řekl Netanjahu. "Nadále čelíme voláním po zničení našeho státu a milionů Židů, proto jsme se naučili, že Židé musí mít prostředky, aby se mohli bránit a aby se mohli bránit sami," uvedl.

"Vítáme přátelství všech, kteří s námi sdílí naše obavy, naše hodnoty a naše odhodlání zabránit těmto nebezpečným režimům a jejich šíleným ideologiím zničit náš svět," řekl izraelský premiér, který zároveň ocenil vzájemné vztahy s Berlínem.

"Odpovědnost, kterou (za holokaust) neseme, nezapomeneme," řekl Scholz a slíbil, že Němci budou ve své zemi nadále chránit židovskou komunitu a židovský způsob života. Dodal, že Německo rovněž stojí za zajištěním bezpečnosti Izraele.

Oba státníci v památníku na grunewaldském nádraží, odkud nacisté poslali do koncentračních a vyhlazovacích táborů asi 10.000 Židů, položili věnce a zapálili svíce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď