Netanjahu pojmenoval na Golanech osadu po Trumpovi

foto Benjamin Netanjahu na okupovaných Golanských výšinách otevřel novou židovskou osadu, pojmenovanou po Donaldu Trumpovi.

Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na okupovaných Golanských výšinách slavnostně otevřel novou židovskou osadu, pojmenovanou na počest amerického prezidenta Ramat Trump (Trumpův vrch).

Donald Trump 25. března uznal svrchovanost Izraele nad částí Golanských výšin, které židovský stát dobyl na Sýrii během šestidenní války v roce 1967 a v roce 1981 anektoval. Tuto anexi však mezinárodní společenství neuznává. Výstavba osad je z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území.

"Golany jsou a navždy zůstanou izraelské," prohlásil Netanjahu podle agentury AFP a ocenil Trumpa jako "velkého přítele Izraele, který přijal rozhodnutí, která nikdy dříve nebyla přijata".

Na místě zatím žijí čtyři rodiny osadníků. Název osady odhlasovala vláda, která se pro tuto příležitost sešla ve stanu na severu Golanských výšin, a to za přítomnosti amerického velvyslance Davida Friedmana.

Na anektované části výšin žije 23.000 drúzů, což je arabsky hovořící muslimská menšina žijící rovněž v Sýrii a Libanonu, a asi 25.000 židovských osadníků.

Izrael od války v roce 1967 také okupuje Západní břeh Jordánu. V tamních osadách žije přes 400.000 Židů. Jejich výstavba je ale z hlediska mezinárodního práva a OSN nelegální, protože jsou na okupovaném území.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 17. listopadu 2019

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď