Netanjahu po izraelských volbách pozval do vlády i soupeře

foto Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zdraví po uzavření volebních místností své příznivce v Jeruzalémě, 24. března 2021.

Jeruzalém - Předběžné výsledky parlamentních voleb v Izraeli zatím nedávají pravicové straně Likud premiéra Benjamina Netanjahua šanci na snadné získání partnerů do příští vlády. Likud je ale podle nich znovu vítězem voleb a má nyní 30 ze 120 křesel, s případnými koaličními partnery má 59 mandátů. Za Likudem je centristická strana Ješ Atid se 17 mandáty, ale ani Netanjahuovi oponenti nedají nadpoloviční většinu poslanců. Netanjahu soupeře vyzval k účasti ve své vládě, jinak podle něj zemi hrozí další volby.

Po sečtení téměř 90 procent hlasů má Likud 30 křesel, jeho tradiční koaliční partneři ze dvou velkých náboženských stran Šas a Jednotný judaismus tóry mají 16 mandátů. Netanjahu už oslovil vůdce krajně pravicové Náboženské sionistické strany, která má nyní šest křesel a která prosazuje anexi palestinského Západního břehu.

Překvapením voleb je strana arabských Izraelců Sjednocená arabská kandidátka (UAL, označovaná v hebrejštině jako Raam). Nejenže se jí podařilo dostat do parlamentu a získat zřejmě až pět křesel, ale část Likudu podle médií zvažuje její oslovení pro účast ve vládě. Její předseda Mansúr Abbás řekl, že dostane-li nabídku, bude o ní jednat.

Média připomínají, že úspěch UAL je na úkor stran Likud, Šas, Ješ Atid, Jednotný judaismus tóry a Merec, které přišly každá o jedno křeslo, jež jim průzkumy přisuzovaly za předpokladu, že se UAL do parlamentu nedostane.

Strany, které jsou v opozici k Netanjahuovi a jsou připraveny se vlády ujmout po něm, mají dohromady 56 křesel. UAL může spolupracovat i s nimi, takže může oběma táborům dopomoci sestavit vládu. Některá média Abbáse označují za toho, kdo rozhodne o příštím premiérovi. "Jsme připraveni vyjednávat s oběma stranami, s kýmkoli, kdo chce sestavit vládu a kdo se chce stát premiérem," řekl Abbás v rozhlase.

UAL byla v minulosti součástí arabského uskupení Sjednocená kandidátka, letos z ní ale vystoupila. Abbás je zastáncem pragmatičtější politiky, jeho strana prosazuje vznik palestinského státu s východním Jeruzalémem jako hlavním městem a rovná práva izraelských Arabů a Židů.

V reakci na volební výsledek premiér vyzval politické soupeře, aby se s ním spojili v příští vládě, jinak by Izrael mohly čekat páté volby od roku 2019. Řekl, že jeho politiku sdílí většina nově zvoleného parlamentu. V příštích dnech plánuje hovořit se všemi zvolenými poslanci, aby zjistil, kdo bude ochoten sestavit s ním stabilní vládní koalici. Jedinou alternativou k tomu jsou podle něj další volby.

Podobně zablokovaný výsledek přinesly volby i před rokem, ale tehdy se Netanjahuovi podařilo do koalice získat tehdejšího oponenta Bennyho Gance a jeho stranu Modrá a bílá. Té nyní hrozilo, že se do parlamentu nemusí dostat, ale podle předběžných výsledků má zatím osm křesel a je čtvrtá nejsilnější.

Netanjahuovi dnes blahopřáli prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš. Podle Zemana vítězství potvrzuje pevnou důvěru Izraelců v Netanjahuův politický program. "Gratuluji k vítězství strany Likud v parlamentních volbách a přeji hodně sil do koaličních vyjednávání. Izrael je strategickým partnerem České republiky a já se těším na pokračování spolupráce mezi našimi zeměmi," stojí v Babišově tweetu.

Nacionalistická strana Jamina, kterou vede exministr obrany Naftali Bennett, má zatím sedm parlamentních míst a Netanjahu už dnes s Bennettem hovořil. Bennett své koaliční záměry odmítl sdělit. "Udělám pouze to, co bude dobré pro Izrael," řekl podle svého mluvčího.

Úterní volby byly čtvrté od jara 2019 a druhé od začátku pandemie. Volební účast dosáhla 67,2 procenta. Netanjahu v předvolební kampani vyzdvihoval úspěšnost očkování proti covidu-19. Skoro polovina Izraelců už dostala obě dávky vakcíny. Popularitě premiéra mohl uškodit soudní proces, v němž je obviněn z korupce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 12. června 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď