Netanjahu: Jakýkoliv útok na Izrael bude mít tvrdou reakci

foto Ilustrační foto - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na snímku z 29. prosince 2019.

Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes řekl, že kdokoliv zaútočí na Izrael, může si být jist tvrdou odvetou. Předseda vlády zároveň zopakoval, že souhlasí s rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zabít íránského generála Kásema Solejmáního. Informovala o tom agentura Reuters.

"Kdokoliv se na nás pokusí zaútočit, dostane ten nejtvrdší úder," řekl Netanjahu v Jeruzalémě. V souvislosti s likvidací Solejmáního je podle premiéra Trumpovi nutné gratulovat za to, že jednal "rychle, odvážně a rozhodně".

Velitel elitních íránských jednotek Solejmání zemřel při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu poblíž irácké metropole Bagdádu. Útok nařízený Trumpem vyvolal rozhořčení v regionu, Írán pohrozil odvetou a nakonec zaútočil na základny s americkými vojáky v Iráku.

Írán v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel z íránského území na dvě irácké základny s vojáky západní koalice pod velením USA. Íránská státní tisková agentura uvedla, že při útocích zemřelo 80 "amerických teroristů", nicméně podle expertů je takový počet obětí velmi nepravděpodobný. Donald Trump na twitteru napsal, že je "zatím vše v pořádku", k útokům se má ještě dnes vyjádřit. Íránská armáda mezitím pohrozila zásahem také proti Izraeli, pokud se Washington odhodlá k odvetě za dnešní útok.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď