Netanjahu: Izraelská vojenská operace je v plné síle a potrvá

foto Izraelští dělostřelci pálili 15. května 2021 na cíle v Pásmu Gazy.

Jeruzalém - Izraelská vojenská operace proti islamistickému hnutí Hamás podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pokračuje v plné síle a nějaký čas potrvá. Informovala o tom agentura AP. Izrael podle armády čelí dosud nejintenzivnější raketové palbě. S odkazem na izraelskou armádu o tom napsal list The Times of Israel. USA sdělily OSN, že nabídly diplomatickou pomoc Izraeli a Palestincům.

Izraelská vojenská operace proti islamistickému hnutí Hamás podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pokračuje v plné síle a nějaký čas potrvá. Informovala o tom agentura AP.

"Naše operace proti teroristickým organizacím pokračuje v plné síle," uvedl Netanjahu v televizním projevu. "Jednáme nyní, dokud to bude nutné, abychom vám, izraelským občanům, obnovili klid a ticho. Bude to nějaký čas trvat," dodal.

Podle Netanjahua Izrael v Pásmu Gazy zasáhl přes 1000 cílů a způsobil Hamásu vážné škody. Terčem útoků byly podle premiéra mimo jiné podzemní zařízení Hamásu, která zatím nebyla zcela zničena. Izraelská armáda uvedla, že při jejím dnešním útoku na síť tunelů Hamásu pod silnicí v Gaze spadly civilní domy, což si vyžádalo neúmyslné civilní oběti.

"Žádný terorista není imunní," poznamenal Netanjahu a doplnil, že armáda dělá co může, aby co nejvíce omezila civilní ztráty na životech.

"Bude to nějaký čas trvat. Je tu tlak, ale dostává se nám silné podpory zejména od Spojených států... Máme mezinárodní podporu a využíváme ji," řekl.

Násilí ve smíšených židovsko-arabských městech podle premiéra zesláblo. "Bude trvat, než se navrátí klid. Podnikáme kroky proti těm, kteří narušili mír. Chceme nejprve zastavit boje a poté rehabilitovat vztahy mezi Židy a Araby," řekl.

V dnešním rozhovoru s americkou televizí CBS News Netanjahu hájil sobotní nálet na výškovou budovu v Gaze, kde se nacházely mimo jiné kanceláře americké agentury The Associated Press (AP) a katarské televize Al-Džazíra. Řekl, že v objektu měla "rozvědnou kancelář palestinská teroristická organizace, která plánuje a organizuje teroristické útoky proti izraelským civilistům". Budovu přitom označil za "naprosto legitimní cíl" a doplnil, že informace o sobotním útoku Izrael sdílel s americkými úřady. Izraelská armáda před zásahem lidi v budově varovala, aby se evakuovali.

Současná eskalace konfliktu je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014. Situace se výrazně zostřila v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivními nálety. Téměř týdenní boje si podle aktuální bilance vyžádaly životy nejméně 188 lidí v Pásmu Gazy a deset v Izraeli. Přeshraničním bojům předcházely několikadenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě, městě s klíčovým významem pro obě strany.

USA sdělily OSN, že nabídly diplomatickou pomoc Izraeli a Palestincům

Spojené státy daly Izraeli, Palestincům a dalším jasně najevo, že jsou připraveny pomoci, pokud se budou chtít bojující strany dohodnout na klidu zbraní a ukončit eskalaci násilí. Podle agentury Reuters to na dnešním zasedání Rady bezpečnosti OSN uvedla americká delegace. Generální tajemník OSN António Guterres v úvodu zasedání řekl, že OSN aktivně jedná se všemi stranami s cílem zajistit okamžitý klid zbraní. Boje přitom označil za "naprosto otřesné".

"Spojené státy neúnavně prostřednictvím diplomatických kanálů pracují na ukončení tohoto konfliktu," řekla patnáctičlenné RB OSN americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. "Protože věříme, že Izraelci i Palestinci mají stejné právo žít v bezpečí," dodala.

Rada bezpečnosti dnes poprvé od začátku týden trvajících bojů mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, jednala veřejně. Minulý týden kvůli eskalujícímu násilí v regionu dvakrát jednala neveřejně.

Spojené státy, které jsou blízkým spojencem Izraele, se podle Reuters staví proti vydání společného prohlášení k současnému konfliktu z obav, že by to narušilo zákulisní diplomatická jednání.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přitom dnes odpoledne řekl, že izraelská vojenská operace proti Hamásu pokračuje "v plné síle" a nějaký čas potrvá.

K důslednějšímu přístupu Spojené státy dnes vyzvala Čína, která Radě bezpečnosti tento měsíc předsedá. "Vyzýváme Spojené státy, aby převzaly odpovědnost, zaujaly spravedlivý postoj a společně s většinou mezinárodního společenství podporovaly Radu bezpečnosti při zklidňování situace," uvedl čínský ministr zahraničí Wang I.

Současná eskalace konfliktu je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás v roce 2014. Situace se výrazně zostřila v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivními nálety. Ostřelování předcházely vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 188 mrtvých včetně 55 dětí. Izrael na své straně registruje deset mrtvých včetně dvou dětí.

"Pokaždé, když Izrael slyší zahraničního lídra mluvit o právu Izraele na sebeobranu, dodá mu to odvahu, aby pokračoval ve vraždění celých rodin, zatímco spí," řekl RB OSN palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan řekl, že izraelská reakce na nevybíravé útoky Hamásu přísně dodržuje mezinárodní právo a že země podniká "bezkonkurenční kroky k prevenci civilních obětí". "Izrael používá své rakety, aby chránil své děti. Hamás používá děti, aby chránil své rakety," řekl Erdan.

Zmocněnec OSN pro Blízký východ Tor Wennesland, řekl, že "mezinárodní společenství hraje klíčovou roli a nyní musí přijmout opatření, která stranám umožní ustoupit z prahu".

V tuto chvíli se zdá, že snahy Egypta, Kataru a OSN zprostředkovat klid zbraní nezaznamenaly posun. V regionu je od pátku vyslanec Spojených států Hady Amr a americký prezident Joe Biden v sobotu zvlášť telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. K úsilí zmírnit napětí mezi Izraelem a Hamásem se podle dnešního prohlášení krále Abdalláha II. připojilo i Jordánsko.

Izrael podle armády čelí dosud nejintenzivnější raketové palbě

Izrael v nejnovějších bojích s palestinským islamistickým hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, čelí vůbec nejvyšší míře raketových útoků. S odkazem na izraelskou armádu o tom napsal list The Times of Israel.

Ozbrojené skupiny v Pásmu Gazy na Izrael od pondělí odpálily zhruba 3000 raket, což je více než při poslední eskalaci násilí v roce 2019 a jde o četnější frekvenci útoků než za války s libanonským Hizballáhem v roce 2006, uvedl generálmajor Ori Gordin.

Gordin novinářům ukázal grafiku s počty raketových útoků, jimž Izrael čelil v uplynulých letech a jimž čelí tento týden. Při bojích mezi izraelskou armádou a teroristickou skupinou Islámský džihád v listopadu 2019 bylo z Gazy na Izrael odpáleno 570 raket za tři dny. Za války s šííitskou organizací Hizballáh, kterou podporuje Írán, bylo v roce 2006 na Izrael za 19 dní odpáleno 4500 raket.

Na dotaz, zda nynější četnost raketových útoků na izraelské území je vůbec nejvyšší v historii, Gordin odpověděl: "Nejenže souhlasím, ale také to uvádím".

Izrael chrání protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole). Podle sdělení armády má při současných útocích zhruba 90 procentní záchyt.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď