Nerudová podala přihlášku k prezidentské volbě, má 82.000 podpisů

foto Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová odevzdala podpisové archy na ministerstvu vnitra, 2.listopadu 2022, Praha.

Praha - Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová na ministerstvu vnitra odevzdala přihlášku do prezidentské volby. Podpisů její tým nasbíral přes 100.000, po kontrole jich odevzdala více než 82.000, řekla novinářům. Podle Hany Malé z odboru tisku ministerstva úřad v úterý evidoval deset přihlášek do lednových prezidentských voleb. Ministerstvo bude teď kontrolovat náležitosti kandidátních listin.

"Nasbírali jsme více než 100.000 podpisů. Všechny podpisy jsme pečlivě kontrolovali a vyřadili asi 15 až 20 procent. Takže jsme odevzdávali 82.628 podpisů," uvedla třiačtyřicetiletá Nerudová.

Při sběru podpisů projela celou Českou republiku, řekla. "A troufám si říct, že znám problémy, které trápí lidi v regionech. A jako prezidentka se zasadím o to, aby se nezapomínalo na regiony, kde se lidem nežije tak dobře jako ve zbytku naší republiky," uvedla. Jsou to podle ní oblasti, které dlouhodobě přispívaly k blahobytu země a přitom si třeba ničily životní prostředí. "V rámci rozpočtového určení daní je jim třeba poslat více peněz a já bych ráda tuto kapitolu otevřela," dodala.

Poděkovala zhruba tisícovce dobrovolníků a asi 300 podnikatelů, kteří sbírali podpisy pro její prezidentskou kandidaturu ve svých provozovnách. Kromě podpisů občanů mohou kandidáti svou přihlášku opřít také o podpisy poslanců nebo senátorů.

Ministerstvo vnitra jména těch, kteří kandidátní listiny podali, neuvádí, pokud sami svůj záměr neuveřejnili. Mezi deseti do úterý podanými přihláškami jsou podle něj senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta nebo prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. Ve čtvrtek plánuje přihlášku odevzdat senátor Jan Fischer.

Zájem kandidovat už ohlásili také armádní generál Petr Pavel, předseda ANO Andrej Babiš, odborový předák Josef Středula, podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina nebo bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

"Nikoho z kandidátů nepodceňuji, ale zaměřuji se v kampani především na sebe," uvedla Nerudová. Zdůraznila, že si nenese žádnou zátěž z minulosti. Média v tomto smyslu píšou o předrevolučním působení Babiše a Pavla, kteří byli členy KSČ. V Babišově případě se soudy zabývaly i platností jeho evidence u československé tajné policie StB jako agenta. U Pavla média píšou o jeho působení u vojenské rozvědky.

Babiš se o kandidatuře dlouho rozhodoval, definitivně ji oznámil v neděli. Oznámením jeho kandidatury se podle Nerudové v jejím přístupu ke kampani nic nemění. "My jsme s variantou, že Andrej Babiš naskočí v listopadu, počítali," dodala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď