Nepokoje na Korsice mají desítky zraněných, agresivita se stupňuje

foto Ilustrační foto - Demonstrace stoupenců korsické nezávislosti v Ajacciu.

Bastia (Francie) - Nepokoje na Korsice vyvolané napadením odsouzeného nacionalisty Yvana Colonny se nadále stupňují. V neděli v Bastii protestovaly tisíce lidi, přidaly se i zhruba 300 radikálů. Vzduchem létaly kameny a zápalné lahve, policie použila vodní děla a slzný plyn. Podle prefektury si nedělní protesty vyžádaly 67 zraněných, z toho 44 příslušníků pořádkových sil, informovala dnes francouzská média.

Situace na francouzském ostrově je už tak vyhrocená, že ministr vnitra Gérald Darmanin dnes oznámil, že na Korsiku ve středu a ve čtvrtek přiletí. Setká se s představiteli samosprávy i s demonstranty. Premiér Jean Castex Darmanina pověřil dialogem o změně statusu ostrova a možném přesunu části kompetencí z Paříže do korsické metropole Ajaccio.Víkendové násilnosti Darmanin rozhodně odsoudil a vyjádřil podporu zraněným strážcům zákona. Vyzval k nastolení klidu, bez něhož podle něj nemohou vyjednávání začít.

Podle prefektury se v neděli v Bastii sešlo 7000 lidí, podle pořadatelů 10.000 lidí. V průvodu byli lidé různého věku, mnozí účastníci mávali korsickými vlajkami a pochod byl nejprve velmi klidný. Objevovaly se ale i slogany "francouzský stát je vrah" a volání po svobodě v korsičtině.

Nejnásilnější byly potyčky poblíž budovy prefektury, kde se střetli policisté a zakuklení mladí demonstranti, kteří se hlásí k nacionalistickým skupinám. Podle bezpečnostního analytika BFM TV na místo přišli s cílem napadat pořádkové síly. Po setmění se podle AFP situace proměnila téměř v městskou guerillu, v ulicích hořelo. Zápalné lahve dopadly do vstupu budovy finanční správy, kde způsobily požár.

Krátce před začátkem demonstrací policie objevila na jednom místě poblíž vládních budov na 300 zápalných lahví připravených k bezprostřednímu použití, uvedl prokurátor Arnaud Viornery. Prefektura lidem doporučila v noci nevycházet z domu, pokud to není nezbytné.

Je to největší policejní operace na Korsice nejméně za posledních 15 let, sdělil deníku Le Monde místní policista. "Speciální jednotky denně použijí stovky granátů, až 1200 za den. Za těchto podmínek nevíme, jak dlouho situaci ještě udržíme," uvedl stejný zdroj.

Protesty na Korsice propukly na začátku března, kdy byl nacionalistický aktivista Yvan Colonna, který si odpykává trest za vraždu prefekta Clauda Erignaca z roku 1998, násilně napaden spoluvězněm. Od té doby je jedenašedesátiletý Colonna v kómatu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď