Neovlivní: Stažené opatření o návratech z ciziny připravili Svrčinová a Policar

foto Ilustrační foto - Hlavní hygienička Pavla Svrčinová na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví 4. listopadu 2021.

Praha - Stažené protiepidemické opatření ministerstva zdravotnictví o zpřísnění podmínek návratů z ciziny připravili hlavní hygienička Pavla Svrčinová a náměstek pro legislativu Radek Policar. Uvedl to dnes server Neovlivní.cz na základě vyjádření anonymních zdrojů. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob na dotaz ČTK nechtěl okolnosti vzniku nového opatření dál komentovat. Ministerstvo původně ve čtvrtek oznámilo, že od 27. prosince budou nově povinné testy i pro cesty lidí ze zemí s nízkým a středním rizikem nákazy a že od 3. ledna bude opatření platit i pro české občany. Později ale informaci stáhlo a uvedlo, že zpřísnění bude platit jen pro cizince. Policar byl už dříve za chyby v opatřeních potrestán snížením platu.

Ministerstvo po stažení čtvrtečního opatření sdělilo, že při jeho přípravě a zveřejnění vzniklo nedorozumění. Podle Neovlivní.cz vznikl původní text opatření v sekci hlavní hygieničky Svrčinové ve spolupráci s právníky náměstka Policara. "Finální verze ke zveřejnění pak přišla na tiskový odbor přímo od Svrčinové," řekl serveru nejmenovaný zdroj z ministerstva. Podle zdroje nevěděl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), že v původním textu opatření byly povinné testy i pro občany Česka.

"Uděláme všechno pro to, aby se to už neopakovalo," řekl mluvčí ministerstva ČTK ke změně opatření. Zda bude mít dění kolem stažení opatření nějaké personální nebo kárné dopady, neuvedl.

Svrčinová i Policar působili na ministerstvu už za Válkova předchůdce Adama Vojtěcha (za ANO). V září uvedl server iROZHLAS.cz, že po auditu na ministerstvu zadanému kvůli přípravě protiepidemických opatření později zrušených soudy budou mít odpovědní úředníci snížené platy. Mezi takto potrestanými byl podle serveru i Policar, který se k tomu tehdy nevyjádřil.

Média také spekulovala, že s nástupem nové vlády skončí Svrčinová ve funkci hlavní hygieničky. Válek v rozhovoru pro ČTK před nástupem na ministerstvo uvedl, že by chtěl vytvořit samostatný úsek podpory zdraví. Připustil tehdy, že agendě výživy by se mohla věnovat právě Svrčinová. V posledních dnech ale Válek opakovaně řekl, že Svrčinová ve funkci hlavní hygieničky zůstane.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď