Neovlivní.cz: Hrad plánuje výstavu korunovačních klenotů

foto Ilustrační foto - Korunovační klenoty Svatováclavská koruna, žezlo i jablko ve Vladislavském sále Pražského hradu (na snímku z 15. ledna 2018).

Praha - Pražský hrad plánuje výstavu korunovačních klenotů. Uvedl to dnes server Neovlivní.cz na základě vyjádření Jana Nováka, pověřeného řízením Správy Pražského hradu. Podle serveru chce Hrad výstavu uskutečnit netradičně před nástupem nového prezidenta. Novák možný termín výstavy neuvedl. Volby, z nichž vzejde nástupce prezidenta Miloše Zemana, se uskuteční v lednu příštího roku.

"Ano, s tím, že rozhodnutí náleží panu prezidentovi a bude oznámeno včas," řekl Novák serveru na otázku, zda Hrad vystavení korunovačních klenotů plánuje. Bližší podrobnosti včetně přesného termínu výstavy nechtěl rozebírat. "To je vše, co k tomu můžu v tuto chvíli říct," dodal.

Server uvedl, že podle anonymních zdrojů chce Hrad výstavu uspořádat ještě před inaugurací nového prezidenta, což by bylo netradiční. Doposud se výstavy korunovačních klenotů konaly většinou při příležitosti významných výročí nebo právě po nástupu nové hlavy státu.

Za Zemana byly klenoty vystaveny třikrát. Nejprve se v roce 2013 výstava konala při příležitosti zvolení Zemana prezidentem. V roce 2016 pak byly vystaveny klenoty při oslavách 700. výročí narození Karla IV. a v roce 2018 při 100. výročí vzniku Československa. Za Zemanova předchůdce Václava Klause se výstava konala dvakrát, stejně jako za prezidenta Václava Havla. Za Klause byly klenoty vystaveny v roce 2003 při příležitosti výročí vzniku státu i zvolení nového prezidenta a v roce 2008 opět při výročí vzniku Československa a ke znovuzvolení Klause. Za Havla byly vystaveny v lednu 1993 po vzniku samostatné České republiky a v roce 1998 při 80. výročí vzniku samostatného československého státu.

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď