Nemůžete hrát superligu a současně jiné ligy, varoval kluby Infantino

foto Ilustrační foto - Předseda FIFA Gianni Infantino.

Montreux (Švýcarsko) - Předseda světové fotbalové federace (FIFA) Gianni Infantino se postavil proti nové superlize. Účastníci se podle něj musí připravit na následky, protože nemohou hrát současně vlastní uzavřenou ligu a jiné soutěže.

S vytvořením ligy pro nejbohatší kluby nesouhlasí ani šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Soutěž podle něj byla založena jen kvůli chamtivosti a popírá podstatu evropského sportu, v němž jde na prvním místě o sportovní výkonnost.

O vytvoření superligy v pondělí informovalo dvanáct velkoklubů z Anglie, Itálie a Španělska. Jejich krok ostře zkritizovali politici, fanoušci, někteří bývalí i současní hráči a trenéři, národním svazy a především evropská fotbalová unie (UEFA), která jim pohrozila vyloučením z národních soutěží a hráčům zákazem reprezentace.

"Jestli se rozhodnou jít vlastní cestou, tak se musí připravit nést následky. Jsou zodpovědní za vlastní osud," uvedl Infantino na úvod kongresu UEFA v Montreux. "Tím chci říct, aby to všem bylo naprosto jasné, že buď hrajete tam, nebo tady. Není nic mezi," přidal.

Infantino také zopakoval, že FIFA v boji proti superlize plně stojí za UEFA. "Jsme jasně a silně proti uzavřené superlize, která nerespektuje současné vedení fotbalu," prohlásil. "Nicméně doufám, že se situace uklidní, vše se vyřeší i s ohledem na solidaritu k ostatním klubům a také k zájmům národního, evropského i světového fotbalu," dodal.

Chvíli před Infantinem na kongresu vystoupil s kritikou superligy také předseda MOV. "Model evropského sportu je výjimečný tím, že je založený na férové soutěži, ve které jste odměněni za sportovní výkony. A to je teď jen kvůli chamtivosti ohroženo," prohlásil Bach.

Šéf UEFA Čeferin doufá, že kluby si založení superligy ještě rozmyslí

Předseda Evropské fotbalové unie Aleksander Čeferin doufá, že dvanáct velkoklubů si založení vlastní uzavřené superligy ještě rozmyslí. Slovinský funkcionář to prohlásil na začátku dnešního kongresu UEFA v Montreux, na němž vytvoření nové soutěže jednomyslně odsoudilo všech 55 evropských národních federací.

Založení superligy v pondělí oznámily velkokluby z Anglie, Itálie a Španělska a od začátku za to čelí v Evropě ostré kritice. Čeferin už v pondělí pohrozil účastníkům tvrdými tresty včetně vyloučení z domácích soutěží a hráčům zákazem reprezentace.

Dnes na kongresu vystoupil se vzkazem majitelům šesti anglických klubů - Manchesteru United, Liverpoolu, Manchesteru City, Chelsea, Arsenalu a Tottenhamu. "Pánové, udělali jste velkou chybu, ale ještě není pozdě změnit názor," citovala třiapadesátiletého Slovince agentura SID.

"Všichni děláme chyby. Vzpamatujte se. Když vy v sobě lásku k fotbalu nemáte, tak to udělejte pro všechny ty, co dřou do úmoru, aby si mohli koupit lístek a jít na zápas fandit. Udělejte to z respektu k fanouškům v Anglii, domově fotbalu," prohlásil Čeferin. Kromě šestice z Premier League jsou dalšími účastníky superligy Juventus Turín, Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, AC Milán a Inter Milán.

"Tyhle kluby nezajímají trofeje, ale plné bankovní účty. Solidaritu vyměnili za sobectví, peníze jsou pro ně víc než úspěch a dividendy víc než vášeň. Nemají ani trochu respektu k historii a tradici," uvedl Čeferin.

"Lidé musí vědět, že nic není nemožné. Že každý může snít o tom, že si zahraje na nejvyšší úrovni. Tuhle víru musíme udržovat. Fotbal je dynamický a nevypočitatelný a to jej dělá tak krásný. Uzavřená elitní liga by tohle všechno zničila," řekl.

"Nakonec ne všechny velkokluby dneška byly vždy velkokluby a nikde nemají jistotu, že jimi budou i v budoucnosti. Kde byl Manchester United před příchodem Alexe Fergusona? Všichni to víme. A kde byl Juventus před patnácti lety? V druhé lize," dodal slovinský právník.

"Kdyby si kluby, které ovládaly evropský fotbal před 30, 40 lety založily superligu, jak by vypadala? Nottingham Forest, Aston Villa, Hamburk, Steaua Bukurešť, Porto, PSV Eindhoven, Crvena zvezda Bělehrad. To byla tehdejší elita," připomněl Čeferin.

"Ale fotbal se neustále mění a někteří tomu nerozumí, protože vidí pouze změny na bankovních účtech. Takže kluby, které si myslí, že jsou velké a nedotknutelné, by si měly vzpomenout, odkud vzešly," uvedl předseda UEFA.

Čeferin je také přesvědčený, že nový formát Ligy mistrů, ve které se má od roku 2024 představit 36 účastníků, je krok správným směrem. "To je fotbal budoucnosti. My jsme si místo sobectví zvolili solidaritu. Teď budeme s národními svazy spolupracovat víc než kdy před tím. Tuhle krizi překonáme a fotbal z ní vyjde silnější," prohlásil Čeferin.

Národní federace podle očekávání podpořily slova svého předsedy. "55 členských svazů a účastníků kongresu UEFA odsuzují založení takzvané superligy. Budeme chránit evropský fotbal proti egoistickému klanu, kterému o hru nejde. My jsme evropský fotbal, oni ne," uvedli v jednomyslně přijatém prohlášení všechny členské země UEFA včetně Česka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď