Nemocnice v Praze hlásí rekordní počty testovaných na covid-19

foto Ilustrační foto - Pražská Nemocnice na Bulovce spustila 13. března 2020 provoz odběrového místa pro vzorky na testování nákazy COVID-19. Je ve speciálním kontejneru od hasičů postaveném u budovy Kliniky infekčních chorob.

Praha - Některé nemocnice v Praze, které zřizují odběrová místa, v nichž mohou zájemci podstoupit test na covid-19, hlásí rekordní počty testovaných a naplněnou kapacitu. ČTK o tom dnes informovali mluvčí nemocnic.

"Na stránkách ministerstva zdravotnictví je uvedeno, že 15. září bylo v celé ČR provedeno 7061 odběrů, v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) byla provedena pětina veškerých odběrů za tento den v rámci celé České republiky," uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Zvyšující se zájem o PCR testy je v ÚVN podle Zinke patrný od konce července. Počty provedených testů se zvyšují zvláště v posledních zářijových dnech. Zatímco 4. září pracovníci odběrových míst provedli 738 testů, o deset dní později test podstoupilo 1422 osob.

Navýšení počtu v ÚVN provedených odběrů umožnilo zřízení třetího odběrového místa v areálu nemocnice a navýšení kapacity pracovníků, kteří testy provádí, z řad příslušníků armády, dodala mluvčí.

V ÚVN jsou testováni indikovaní i samoplátci. Indikovaní pacienti, kteří přijdou k testu s žádankou a podstupují ho bezplatně, však podle Zinke v současnosti výrazně převládají. Samoplátců se k testu v ÚVN nyní dostaví asi 200 denně. Podobné počty samoplátců lze ve statistikách zaznamenat od července.

Zájemci mají možnost se k odběru předem objednat v objednávkovém systému, odběry se však provádějí i bez objednání. S cílem dodržovat testování v objednaných časech ÚVN podle mluvčí provedla úpravy logistiky a organizace testování. Dodala, že změny by se měly projevit již v následujících dnech. Předem neobjednané osoby s výraznými symptomy jako vysoká horečka, malátnost nebo dušnost však budou mít stejně jako doposud přednost.

Na svém maximu je kapacita odběrového místa v Thomayerově nemocnici, uvedl její mluvčí Petr Sulek. V posledních dnech je zde o testování enormní zájem. K testování se lidé mohou objednat nejdříve v pondělí 28. září, vyplývá z informací v rezervačním systému nemocnice k dnešní 17. hodině.

Na maximální kapacitě je podle mluvčí Simony Krautové i odběrové místo v Nemocnici na Bulovce, kde provedou až 1000 odběrů denně. Vzhledem k velkému zájmu a kvůli vzrůstajícímu počtu testovaných sděluje nemocnice výsledky testování za 72 hodin, uvedla mluvčí v úterý.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v sobotu zprovoznili odběrové místo pro pěší. K odběru je nutné se předem objednat. První volná místa má nemocnice v úterý 22. září. Podobně je obsazené odběrové místo, kde odběry provádí z auta. Fronty podle mluvčí Terezy Romanové díky objednávkovému systému nevznikají. Přesto nemocnice v budoucnu plánuje zvýšení kapacity odběrového místa, uvedla.

Zájemci se v Praze mohou nechat otestovat dále například ve Fakultní nemocnici v Motole, v areálu zámku Veleslavín nebo na Václavském náměstí. Na odběrovém místě, které spolu s GHC zřídilo hlavní město, jsou nyní dlouhé fronty čekajících na odběr.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď