Nemělo cenu čekat, jela jsem vabank, řekla Sáblíková po triumfu

foto Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z vítězství v závodě na 5000 metrů na MS v Inzellu.

Inzell (Německo) - Rychlobruslařka Martina Sáblíková zvládla vítězně zřejmě nejdramatičtější a zároveň jeden z nejtěžších závodů v kariéře. V Inzellu se stala podevatenácté mistryní světa, když ovládla trať 5000 metrů. Trenér Petr Novák dnešní závod označil za jeden z nejtěžších v její kariéře.

V poslední rozjížďce musela jednatřicetiletá česká reprezentantka odpovědět na skvělý čas loňské olympijské vítězky na nejdelší ženské trati Esmee Visserové z Nizozemska. Sáblíková to dokázala a v závodě, ve kterém je ne mezičasech dlouho dělily setiny, nakonec Visserovou porazila o 1,28 sekundy.

"Pořád tomu nemůžu uvěřit. Čas 6:44 je pro mě dneska neuvěřitelný, projev jízdy také. Musím říct, že je to i tím, jak rychlý je tady led," řekla Sáblíková, která zajela druhou nejrychlejší pětku v historii. Rychleji jela jen v únoru 2011 ve vysokohorském prostředí v Salt Lake City, kde vytvořila stále aktuální světový rekord 6:42,66.

Visserová si přitom v bavorském městečku ve čtvrté rozjížďce vytvořila nový osobní rekord (6:46,14) a potvrdila, že má skvělou formu. "Byla jsem na to připravená. Před závodem jsme se bavili s Petrem (Novákem - trenérem) a říkala jsem mu, že Esmee může 6:45 zajet. Byla jsem na to připravená, ale když to soupeřka opravdu zajede, je to něco jiného. Viděla jsem to černé na bílém a už jsem věděla, že není cesty zpět, že to musím rozjet hned od startu. To, čeho jsem se obávala, se stalo skutečností. Jezdila jsem si po dráze a říkala jsem si, že to bude hodně, hodně těžký," líčila své pocity před startem.

Hned od prvního mezičasu ale byla po netradičně rychlém začátku v čele. "Pětku jsem asi takhle rychle nikdy nerozběhla, ale když chce člověk zajet čas 6:45, nemá na co čekat. Musí jet od začátku až do konce, nemůže se šetřit na posledních pět kol. Musí to zkusit, a buď mu to vyjde, nebo nevyjde," uvedla Sáblíková.

Už před závodem tvrdila, že ziskem zlaté medaile na 3000 metrů má v Inzellu splněno. A protože jela poslední, riskovala. "Esmee vedla v tu chvíli o šest sekund nad Voroninovou a třetí místo v čase 6:56 bylo celkem daleko. Říkala jsem si, že když v uvozovkách umřu, snad to na placku vystačí. Hrála jsem vabank," přiznala rodačka z Nového Města na Moravě.

I díky velké televizní obrazovce v Areně Maxe Aichera měla přehled, jak si v souboji s Visserovou vede. "Neříkejte to trenérovi, ale já to sledovala na tabuli. Svítí to zeleně, červeně nebo neutrálně. Petr mi samozřejmě hlásil kola, ale když se člověk podívá lehce před sebe, vidí, jaká barva je u jeho času," pousmála se.

Závod ve svůj prospěch zlomila tři kola před koncem. "Před posledním kolem jsem si už říkala, že to dopadne. Věděla jsem, že ona ho jela 33,0. Musela jsem vydržet a dojet poslední malou (zatáčku). Když ji člověk projede, tak tu rovinku nějak dokulhá. Ale je potřeba tu malou jet koncentrovaně, bez zbytečné chyby," podotkla Sáblíková.

S odstupem si pak mohla prohlédnout záběry na napnutou Visserovou, která dlouho nemohla uvěřit tomu, že skvělý čas nestačil k titulu. "Říkala jsem jí, aby nebrečela a nebyla smutná. Byla zklamaná, protože zajela neuvěřitelný čas. Povzbuzovala jsem ji, že je skvělá. Nevím, jestli kdybych jela před ní, dokázala bych zajet čas, který mi přinesl vítězství. Mě nahecoval její výkon. Ona jezdí výborně. Uznávám ji jako sportovce," ocenila Sáblíková další z řadu nizozemských rivalek, se kterými se v kariéře utkává.

Jejímu triumfu dnes v Inzellu předcházely i dva netradiční momenty. Oproti svým zvyklostem šla dopoledne na trénink, před závodem si poté s bratrem pobrečela. "Přijel za mnou a bylo to poprvé, co jsem ho po trojce viděla. Měli jsme slzy v očích, bylo to krásné. Říkala jsem si, že když přijel, zkusím jet na placku, že to zkrátka nevzdám," uvedla Sáblíková a poděkovala za podporu fanouškům i dalším členům týmu.

Martina je silnější než kdy předtím, řekl dojatý trenér Novák

Trenér Petr Novák je spojený se všemi úspěchy rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, ale dnešní závod označil za jeden z nejtěžších v její kariéře. Triumf jeho svěřenkyně na mistrovství světa na jednotlivých tratích v Inzellu ho nadchnul a dojal zároveň. Před novináři se v jeho očích objevily i slzy.

"Chtěl bych vám i Martině říct jednu věc. Vstupují mně slzy do očí. Už na té trojce jsi přerostla svého učitele. Ty jsi lepší než já. Jsi borec a rychlobruslení půjde dál. Přerostla jsi mě se vším, i vyjadřováním, vším," řekl dojatý Novák novinářům v mix zóně po závodě a objal Sáblíkovou. "Rychlobruslení se nemusí bát. Teď potřebujeme už jen tu halu," poukázal na dlouholetou snahu o vybudování oválu, na kterém by mohli rychlobruslaři v Česku trénovat.

"Už na tiskové konferenci před sezonou jsem říkal, že Martina může atakovat světový rekord. Víc nebylo třeba říkat. Za tím cílem se šlo. Když je člověk nemocný, těžko se trénuje a těžko se drží pódium. Martina to dokázala i s tím handicapem. Teď se jen vrátila ještě silnější než předtím," podotkl Novák a poukázal na fakt, že jeho svěřenkyně i přes potíže v minulé sezoně získala stříbrnou medaili na olympiádě v Pchjongčchangu.

V Inzellu Sáblíková ovládla jeden z nejdramatičtějších závodů na 5000 metrů v historii. Hned šest rychlobruslařek z dvanácti na startu si vytvořilo nový osobní rekord, nakonec druhá Esmee Visserová z Nizozemska zajela čas 6:46,143, lepší výkon měla na kontě jen Sáblíková. A v bavorském městečku to dokázala i dnes.

"Oba, já i Martina, jsme věděli, že na tenhle čas má. Odhadovali jsme, že pojede 6:45, což jsme skoro trefili. Do závodu šla odhodlaná a tak, aby jej zajela. Nepropadala panice, ale bylo to tvrdé. Byl to jeden z nejtěžších závodů, co kdy jela," uznal Novák.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď