Němečtí fotbalisté si na protest proti zákazu pásek zakryli při focení ústa

foto Utkání skupiny E Německo - Japonsko na fotbalovém MS v katarském Dauhá, 23. listopadu 2022. Němečtí hráči si při společném focení zápasem zakryli ústa jako protest proti postoji FIFA k duhovým páskám.

Dauhá - Němečtí fotbalisté si při společném focení před začátkem dnešního zápasu mistrovství světa s Japonskem demonstrativně zakryli ústa jako protest proti postoji FIFA k duhovým kapitánským páskám. Světová federace užití pásek s duhovým srdcem kampaně OneLove na podporu sexuálních menšin před startem turnaje týmům zakázala pod pohrůžkou udělení žlutých karet.

Kapitán Manuel Neuer tak k prvnímu duelu Němců na šampionátu v Kataru nastoupil s páskou ze schválené kolekce FIFA s nápisem No Discrimination. Při focení základní jedenáctky dal ale tým podle vyjádření německého svazu gestem jasně najevo, co si o přístupu FIFA myslí.

"Naší kapitánskou páskou jsme chtěli ukázat hodnoty, podle kterých v národním týmu žijeme: rozmanitost a vzájemný respekt. Být slyšet společně s ostatními národy. Nejde o politické poselství: O lidských právech se nedá vyjednávat," tweetoval německý svaz po zahájení zápasu. "Mělo by to být samozřejmé. Bohužel stále není. Proto je pro nás toto poselství tak důležité. Zakázat nám pásku je jako zavřít nám pusu. Náš postoj platí."

Proti zákazu duhových pásek se vymezila i německá spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová, která rozhodnutí FIFA dříve označila za nepřijatelné. Na zápase se dnes podle agentury Reuters objevila v hledišti vedle předsedy FIFA Gianniho Infantina s duhovou páskou na paži.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 1. prosince 2022

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď