Německým slovem roku se stal výraz "Jamaika-Aus"

foto Ilustrační foto - Zleva kancléřka Angela Merkelová, šéf kancléřství Peter Altmaier, spolupředsedkyně Zelených Katrin Göringová-Eckardtová a její kolega Cem Ozdemir.

Berlín - Německým slovem roku se stal výraz "Jamaika-Aus" (konec Jamajky) značící krach rozhovorů mezi konzervativní unií CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými o vytvoření vlády. Trojici stran se přezdívalo Jamajka kvůli tomu, že jejich typické barvy - černá, žlutá a zelená - odpovídají barvám vlajky karibského státu.

Slovo roku dnes již po jednačtyřicáté vyhlásila Společnost pro německý jazyk (GfdS), která se snaží vybírat výrazy, které končící rok nejlépe charakterizují. Termín "Jamaika-Aus" podle ní ukazuje na velmi složité sestavování kabinetu po zářijových parlamentních volbách a zároveň je příkladem zajímavé slovotvorby, v němž jméno státu získává zcela jiný význam.

Do první trojice jazykovědci zařadili také výrazy Ehe für alle a #MeToo. První se vztahuje k zákonu schválenému v červnu, který umožnil homosexuálním párům uzavírat manželství a adoptovat děti. V Německu se normě přezdívá manželství pro všechny (Ehe für alle). Druhý výraz je spojen s internetovou kampaní, v níž především ženy píší o svých zkušenostech se sexuálním násilím nebo ponižováním.

Mezi první desítku se také dostalo třeba slovo Obergrenze (horní hranice), které se letos nespočetněkrát skloňovalo při diskuzích o stanovení horní hranice pro příjem uprchlíků.

Loni se slovem roku stal výraz postfaktisch (postfaktický). Slovo postfaktický bylo podle lingvistů symbolem hluboké změny společnosti, v níž je stále více lidí kvůli odporu k takzvaným elitám ochotno ignorovat fakta a dokonce akceptovat i zjevně lživé informace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď