Německým paslovem roku se stal výraz Klimahysterie

foto Ilustrační foto - Protest ekologických aktivistů v hnědouhelném dole Jänschwalde na východě Německa na snímku z 30. listopadu 2019.

Berlín - Německým paslovem roku 2019 se stal výraz Klimahysterie (klimatická hysterie). Oznámili to jazykovědci ze západoněmeckého Darmstadtu, podle nichž toto slovo hanobí snahy o ochranu klimatu a znevažuje důležité debaty o tématu. Paslovo roku letos vyhlásili už podevětadvacáté.

"Výraz používalo v roce 2019 mnoho lidí v politice, hospodářství a médiích - od Frankfurter Allgemeine Zeitung přes podnikatele až k politikům AfD. Rostoucí angažmá za ochranu klimatu označuje paušálně za druh kolektivní psychózy. Na pozadí vědeckých poznatků ke klimatickým změnám je navíc toto slovo zavádějící a nezodpovědným způsobem podporuje tendence, které jsou nepřátelské vůči vědě," zdůvodnili své rozhodnutí jazykovědci.

Do jejich výběru se dostal také výraz Umvolkung, který by se dal přeložit jako výměna národů či obyvatelstva. Jde o pojem, který používají stoupenci spiklenecké teorie, podle níž existuje tajný plán elit vyměnit převážně bílé obyvatelstvo v Evropě, USA a v Austrálii za většinově muslimské uprchlíky a další "nebílé" přistěhovalce.

"(Slovo) je pevnou součástí ideologie AfD a představuje základ politického programu, který usiluje o kulturní homogenitu obyvatelstva a diskriminuje přistěhovalce, které líčí jako nebezpečnou a rychle se množící masu 'na výměnu'," konstatovali porotci.

Celkem jim loni veřejnost zaslala 671 návrhů na paslovo roku, které obsahovaly 397 různých výrazů. Jen zhruba 50 z nich ale odpovídalo kritériím poroty, která volí taková slova, která se často objevují ve veřejných debatách, jsou ale nepřiměřená, matoucí nebo eufemistická.

V Německu se pravidelně vybírá i slovo roku. Loni se jím stal výraz Respektrente, který by se dal přeložit jako důstojný důchod. Politici jím označují v koalici dohodnutou změnu důchodového systému, jež má zajistit důstojnější život lidem, kteří alespoň 35 let pracovali, a přesto dnes pobírají velmi nízkou penzi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď