Německý soud vdově po kancléři Kohlovi zamítl dědický nárok na odškodnění

foto Ilustrační foto - Bývalý německý kancléř Helmut Kohl (na archivním snímku) před Braniborskou bránou v Berlíně.

Berlín - Vdova po někdejším německém kancléři Helmutu Kohlovi Maike Kohlová Richterová nemá dědický nárok na milionové odškodnění za knihu o svém zesnulém manželovi. Dnes o tom rozhodl Spolkový soudní dvůr (BGH), který je nejvyšší německou soudní instancí. BGH tak potvrdil verdikt nižšího soudu, že nároky na odškodnění se nedědí. Kohlová Richterová se chtěla domoci pěti milionů eur (128,5 milionu korun).

Jádrem sporu je kniha s názvem Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle (Odkaz: Kohlovy protokoly) z roku 2014, v níž autoři Heribert Schwan a Tilman Jens použili neautorizované citáty bývalého předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU) a dlouholetého kancléře, který vládl v letech 1982 až 1998. Kohl těsně před smrtí vysoudil odškodné, verdikt ale nikdy nenabyl právní moci. Ve sporu po Kohlově úmrtí pokračovala vdova, která usilovala o dědický nárok na odškodné.

"Předpoklad vrchního zemského soudu, že nárok na odškodné kvůli porušení osobních práv se v zásadě nedědí a že nárok zanikl úmrtím předchozího žalobce, je správný," uvedl ve zdůvodnění verdiktu Spolkový soudní dvůr. Ten také konstatoval, že odškodnění mělo být zadostiučiněním pro samotného Kohla, což již nelze po jeho smrti naplnit. A protože původní verdikt nebyl pravomocný, nestal se nárok součástí dědictví.

Schwan s Kohlem v letech 2001 a 2002 vedl rozsáhlé rozhovory, které měly sloužit jako podklad politikova autorizovaného životopisu, vydání bylo plánováno ve čtyřech svazcích. Před vydáním čtvrtého a posledního dílu memoárů se ale Kohl a Schwan pohádali a někdejší kancléř spolupráci s publicistou ukončil. Schwan si ovšem zvukové záznamy rozhovorů uschoval a místo posledního dílu memoárů na jejich základě napsal spolu s již mrtvým Jensem výše zmíněnou knihu Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle. Součástí knihy byly i kontroverzní citace, ve kterých Kohl nevybíravě hovořil o politicích a dalších osobnostech veřejného života.

Kohl později zvukové záznamy na Schwanovi vysoudil a ještě před smrtí v roce 2017 se dočkal přiřknutí nároku na odškodnění ve výši jednoho milionu eur (25,7 milionu korun) za porušení svých osobních práv, neboť autoři podle soudů citace použili nezákonně. Tehdejší verdikt o odškodnění byl nepravomocný, takže k jeho plnění nikdy nedošlo. O to po Kohlově smrti usilovala vdova, která od Schwana i se započítáním úroků žádala zhruba pěti milionů eur (128,5 milionu korun), se svým nárokem ale u soudů neuspěla. Podle agentury DPA nyní Kohlové Richterové zbývá jen ústavní stížnost. Zda tak učiní, známo není.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 23. května 2022

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď