Německý soud potvrdil doživotí účastníkům nelegálních závodů

foto Nevídaný rozsudek s trestem doživotního vězení za spáchání vraždy vynesl dnes zemský soud v Berlíně nad dvěma šílenými řidiči (na snímku uprostřed jeden z nich), kteří loni v centru německé metropole závodili a způsobili havárii, při níž zemřel řidič jiného auta. Verdikt padl v prvoinstančním řízení a není zatím pravomocný, informovala agentura DPA.

Berlín - Na doživotí poslal dnes německý soud do vězení dva mladé muže, kteří v roce 2016 při nelegálních závodech v centru Berlína způsobili dopravní nehodu, při níž zemřel 69letý muž. Usvědčeni byli muži ve věku 30 a 27 let v opakovaném procesu z vraždy, informovala dnes agentura DPA. Podobný rozsudek byl v tomto případu vynesen již loni, nejvyšší soud jej ale zrušil a nařídil nový proces. Nejvyšší soud se bude muset zabývat i dnešním rozsudkem, jeden z obhájců už totiž požádal o revizi.

Mladí řidiči v noci na 1. února 2016 na třídě Kurfürstendamm v centru Berlína závodili se svými vozy. Během šílené jízdy projeli v rychlosti až 170 kilometrů za hodinu několik křižovatek na červenou. Na jedné z nich způsobili havárii, při níž na místě zemřel 69letý řidič jiného vozu, který vjel do křižovatky na zelenou.

V únoru 2017 nad mladými muži zemský soud v Berlíně vynesl trest doživotního vězení, když klasifikoval jejich skutek jako vraždu. Německý nejvyšší soud ale loni v březnu tresty zrušil. Rozsudek podle něj nebyl dostatečně zdůvodněný, a proto nařídil nový proces. Soudce ale nakonec i v něm došel ke stejnému závěru.

Podobně jako v prvním rozsudku z loňského roku zemský soud v Berlíně považuje v tom dnešním za prokázané, že mladíci jednali s vědomím toho, že můžou způsobit smrt třetí osoby. "To, co se stalo, nemělo s nedbalostí nic společného," uvedl soudce. "Obžalovaní si z nicotných pohnutek zahrávali z životem jiných lidí," dodal. Muže označil za sebestředné a bezohledné.

Stejně jako prvním rozsudkem se bude muset i tím dnešním zabývat nejvyšší soud. Jeden z obhájců totiž okamžitě po skončení procesu oznámil, že i tentokrát se rozhodl požádat o revizi rozsudku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď