Německý soud potrestal doživotním vězením za mučení exčlena syrské tajné služby

foto Soud v Německu dnes poslal na doživotí do vězení bývalého člena syrské tajné služby. Podle agentury DPA ho vrchní zemský soud v Koblenci na západě Německa uznal vinným ze zločinů proti lidskosti. Bývalý šéf výslechové jednotky Anvar Raslan (na snímku v poutech) byl odsouzen v patrně celosvětově prvním procesu proti vykonavatelům mučení, které řídil režim syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada.

Koblenz - Soud v Německu dnes poslal na doživotí do vězení bývalého člena syrské tajné služby. Podle agentury DPA ho vrchní zemský soud v Koblenci na západě Německa uznal vinným ze zločinů proti lidskosti. Bývalý šéf výslechové jednotky Anvar Raslan byl odsouzen v patrně celosvětově prvním procesu proti vykonavatelům mučení, které řídil režim syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada. Doživotí pro něj navrhovali i žalobci, podle kterých odpovídá za "systematické a brutální" mučení tisíců lidí. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová označila verdikt za "historický".

Muž, který usedl na lavici obžalovaných, byl šéfem výslechů ve vězení tajné služby ve městě Dúmá nedaleko Damašku. V něm byli zadržováni odpůrci režimu prezidenta Asada. Osmapadesátiletý odsouzenec je odpovědný za mučení nejméně 4000 lidí. Nejméně 30 vězňů zemřelo. Raslanovi obhájci žádali soud, aby ho zprostil viny. Tvrdili, že on osobně nikoho netýral a že koncem roku 2012 zběhl.

Jako důkazy proti Raslanovi byly použity fotografie obětí mučení, které ze Sýrie propašoval bývalý policista vystupující pod pseudonymem Caesar, uvedla agentura AP.

Německo je jednou ze zemí, která stíhá i případné válečné zločiny cizinců v jiných státech, a odborníci doufají, že takových procesů bude přibývat. "Začínáme vidět plody snahy odvážných obětí, aktivistů a dalších o dosažení spravedlnosti za příšerná zvěrstva páchaná v syrských věznicích," cituje agentura AP Balkees Jarrahovou z lidskoprávní organizace Human Rights Watch. "Rozsudek je přelomový pro syrské oběti a německou justici v tom, že probořil zeď beztrestnosti," dodala.

Podle Patricka Krokera, právníka Evropského centra pro ústavní a lidská práva, jde o první takový rozsudek na světě a další země by se na něj a na důkazy předložené během procesu mohly odvolávat. Jeho organizace zastupovala několik obětí syrského režimu, které se procesu účastnily jako spolužalobci.

Komisařka OSN pro lidská práva Bacheletová v prohlášení k rozsudku uvedla, že se jedná o "přelomový krok kupředu v úsilí o dosažení pravdy, spravedlnosti a odškodnění za závažné porušování lidských práv", které se v Sýrii odehrává po více než deset let. "Dnešní verdikt by měl být impulsem pro veškeré snažení o rozšíření sítě odpovědnosti vůči všem pachatelům nevýslovných zločinů, které charakterizují tento brutální konflikt," dodala.

Raslana a někdejšího spoluobžalovaného Ijáda A. po útěku ze Sýrie v Německu poznaly oběti mučení a v roce 2019 byli zadrženi. Ijád A. byl už dříve odsouzen k 4,5 roku vězení za napomáhání ke zločinu proti lidskosti. O jeho odvolání zatím nebylo rozhodnuto.

AP píše, že podle odhadů Syrské sítě pro lidská práva (SNHR) v Sýrii zmizelo nebo bylo uvězněno 149.000 lidí, odpovědnost za více než 85 procent těchto případů je přičítána syrské vládě. Nejvíce lidí zmizelo nebo je členové bezpečnostních sil zadrželi krátce po začátku protestů proti Asadově vládě v březnu 2011. Ta na poklidná shromáždění odpověděla brutálními represemi. Syrský režim popírá, že by ve věznicích zadržoval politické vězně, své oponenty označuje za teroristy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď