Německý prezident Steinmeier má jisté znovuzvolení, podpoří ho i CDU/CSU

foto Německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Berlín - Nic nestojí v cestě únorovému znovuzvolení Franka-Waltera Steinmeiera německým prezidentem. Podporu mu dnes v den jeho 66. narozenin vyslovila konzervativní unie CDU/CSU. Předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet po jednání se sesterskou bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU) prohlásil, že vedení CDU/CSU se jednomyslně rozhodlo postavit za Steinmeiera. Unie je největší opoziční politickou silou v Německu. Prezident má rovněž jisté hlasy vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP).

"Demokracie neznamená jen podporu vlastním zájmům," řekl Laschet na úvod prohlášení, ve kterém Steinmeierovi pogratuloval k narozeninám. Řekl rovněž, že Steinmeiera, který vzešel z řad sociálních demokratů, unie na prezidentský post spolunavrhovala v roce 2017, kdy byl poprvé zvolen. Tehdy byla unie hlavní vládní stranou v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou. "Vedení CDU/CSU nyní jednomyslně podpořilo Steinmeierovo znovuzvolení," řekl Laschet. Rovněž uvedl, že Steinmeier je vášnivým demokratem, který se v prezidentském křesle o Německo velmi zasloužil.

"Steinmeier má zásluhy o naši zemi," řekl předseda CSU a bavorský premiér Markus Söder, který rovněž jako Laschet vystoupil s prohlášením. "Věříme, že bude i nadále vést svůj úřad stejným způsobem, kdy dobře zastupoval Německo v zahraničí a doma působil jako sjednocující článek," řekl.

"Teoreticky by bylo snadné vystoupit s vlastním protikandidátem, v této neklidné a rozbouřené době by to ale byl špatný signál," prohlásil Söder. Poznamenal, že unie má osobnosti, které by mohly význačný ústavní post zastávat, ale v době pandemie nemoci covid-19 a nastupující vlny koronavirové varianty omikron potřebuje Německo stabilitu. "Od politiků si tato doba žádá suverenitu a tuto suverenitu chceme ukázat nejen tím, že nepostavíme vlastního kandidáta či kandidátku, ale že se zcela vědomě rozhodneme a doporučíme znovuzvolit Franka-Waltera Steinmeiera," dodal.

Po zářijových parlamentních volbách, ve kterých se o kancléřský úřad za unii místo Merkelové ucházel Laschet, skončila CDU/CSU druhá s historicky nejhorším výsledkem. Vlády se tak ujal jako kancléř sociální demokrat Olaf Scholz. Německá média proto spekulovala, že unie by se mohla pokusit zabránit tomu, aby Steinmeier získal druhé funkční období. V úterý ale současného prezidenta podpořili Zelení, čímž si Steinmeier zajistil dostatek hlasů ke znovuzvolení. Komentátoři následně uváděli, že unie za takové situace protikandidáta nepostaví.

Prezidenta v Německu volí Spolkové shromáždění, které tvoří 736 poslanců Spolkového sněmu a stejný počet zástupců spolkových zemí. Tento ústavní orgán, který se schází jen kvůli prezidentské volbě, bude o hlavě státu hlasovat v neděli 13. února. Propočet agentury DPA uvádí, že vládní koalice bude mít mezi 1472 členy shromáždění 776 hlasů, což je samo o sobě postačující pro zvolení hned v prvním kole. Dodatečná podpora od CDU/CSU tak jistotu ke znovuzvolení Steinmeiera jen potvrzuje. Pro první a případně druhé kolo je nezbytná absolutní většina, ve třetím kole pak zvítězí kandidát s nejvíce odevzdanými hlasy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď