Německý parlament schválil snížení DPH u plynu a dálkového tepla na sedm procent

foto Ilustrační foto - Kancléř Olaf Scholz v německém parlamentu 23. března 2022.

Berlín - Německo od soboty sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu a dálkového tepla z běžné 19procentní sazby na sedm procent. Návrh vlády kancléře Olafa Scholze dnes schválili poslanci Spolkového sněmu. Opatření, které vláda navrhla jako dočasnou úlevu spotřebitelům od vysokých cen energií, potrvá do konce března 2024.

Scholz chystané snížení daně oznámil v polovině srpna, kdy zároveň ujistil, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední. Ministr financí Christian Lindner, který před hlasováním vystoupil s projevem, poslancům řekl, že Německo je v energetické válce s Ruskem.

Ruský prezident Vladimir Putin podle Lindnera používá energie nejen proti Německu jako zbraň. "Snaží se poškodit náš blahobyt a otřást naší jednotou v podpoře Ukrajiny," řekl ministr financí. O energetické válce hovořil už ve čtvrtek, kdy společně s kancléřem a ministrem hospodářství Robertem Habeckem představili plán stabilizace cen energií. Na překonání energetické krize je Německo připraveno vynaložit až 200 miliard eur (až 4,94 bilionu Kč).

"Ceny plynu stoupají a stát na nich nesmí vydělávat," zdůvodnil dnes Lindner poslancům snížení DPH. Návrh zákona, který parlament schválil, uvádí, že pro státní rozpočet bude snížení DPH do března 2024 znamenat zhruba o 11,3 miliardy eur (278 miliard Kč) příjmů méně.

Společně s nižší DPH na plyn a dálkové teplo měl od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu. Ten by odběratelům zdražil tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu (kWh), což by u domácností činilo ročně i stovky eur (tisíce Kč). Poplatek, který měl ochránit dodavatele plynu před rostoucími nákupními cenami, se ale vláda rozhodla zrušit, neboť k podpoře dodavatelů použije hospodářský a stabilizační fond o objemu zmíněných až 200 miliard eur.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď