Německý parlament schválil epidemickou brzdu, v Berlíně se protestuje

foto Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn a kancléřka Angela Merkelová v parlamentu. 

Berlín - Němečtí poslanci dnes schválili takzvanou nouzovou brzdu, která vládě kancléřky Angely Merkelové umožní nehledě na postoj spolkových zemí zavádět v regionech karanténní opatření včetně omezení nočního pohybu. Novelu zákona o potírání infekčních chorob ve čtvrtek posoudí Spolková rada, ve které jsou zastoupeny přímo spolkové země. Po souhlasu Spolkové rady, který se očekává, musí úpravu podepsat ještě prezident Frank-Walter Steinmeier. V centru Berlína od rána demonstruje přes 8000 lidí, kteří nesouhlasí s návrhem novely zákona o potírání infekčních chorob.

Fotogalerie

Pro návrh novely hlasovalo 342 poslanců, proti jich bylo 250 a dalších 64 se hlasování zdrželo. Během rozpravy úpravu jasně podporovala vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD), proti byli naopak liberálové (FDP), postkomunistická Levice a Alternativa pro Německo (AfD), která je označována za populistickou až krajně pravicovou.

Merkelová brzdu považuje za nezbytný nástroj k překonání třetí vlny pandemie nemoci covid-19, protože Německu se nyní nedaří dostat šíření koronaviru pod kontrolu. Na brzdě se již dříve kancléřka dohodla s premiéry spolkových zemí, kteří ale nakonec k její aktivaci po zhoršení situace nepřistoupili. Merkelová se proto rozhodla tuto pravomoc přenést ze spolkových zemí na spolkovou vládu, což jí ještě více umožní sjednotit celoněmecký postup proti koronaviru.

Nouzovou brzdu vedle Merkelové hájí i sociálnědemokratický vicekancléř Olaf Scholz. "Potřebujeme jasné a důsledné kroky," řekl dnes poslancům. Výhrady mají liberálové z FDP, kteří zopakovali, že proti omezení nočního pohybu podají ústavní stížnost. Alternativa pro Německo odmítá celou novelu jako nepřiměřenou. Čestný předseda AfD Alexander Gauland, který vede poslaneckou frakci strany, novelu označil za útok proti svobodě, federalismu a zdravému rozumu.

Hlavním sporným bodem je omezení nočního pohybu, které bude zavedeno, jakmile sedmidenní průměr přesáhne stovku nových případů na 100.000 obyvatel. Aktuální průměr v Německu je nyní 160,1 případu, řada okresů ale přesahuje i hodnotu 300 a durynský okres Saale-Orla se blíží k hodnotě 500.

Omezení nočního pohybu původně vládní koalice navrhovala od 21:00 do 05:00, následně ale omezení stanovila až od 22:00. V rozmezí od 22:00 do půlnoci bude navíc platit mírnější režim, kdy si bude možné jít například zaběhat. Nutné ale bude, aby běžec trénoval sám. Po celou noc pak bude možné vycházet z domova kvůli zaměstnání či kvůli péči o zvířata.

Od sedmidenního průměru nad sto se počítalo i s uzavřením obchodů neprodávajících zboží denní potřeby. Limit ale nakonec koalice zvýšila na 150. Pokud bude týdenní průměr v pásmu od 100 do 150, bude možné do těchto obchodů zajít jen s negativním testem a po předchozím objednání.

Velké spory vyvolává i osud škol, které přejdou na digitální výuku od sedmidenního průměru 165 nových případů na 100.000 obyvatel. Původně vládní koalice konzervativců a sociálních demokratů navrhovala pro uzavírku škol limit 200, nakonec se ale rozhodla ho zpřísnit. Učitelské svazy úpravu stále považují za příliš mírnou, naopak spolkové země mají výhrady. Například pro Sasko by to nyní znamenalo uzavření škol ve většině okresů.

Policie v Berlíně rozpustila demonstraci proti novele infekčního zákona

V centru Berlína od rána demonstrovaly tisíce lidí proti novele zákona o potírání infekčních chorob. Policie dvě protestní shromáždění rozpustila, protože demonstranti nerespektovali hygienická opatření. Úprava zákona, kterou dnes schválil Spolkový sněm a o které bude ve čtvrtek rozhodovat Spolková rada, poskytne vládě kancléřky Angely Merkelové na úkor spolkových zemí více pravomocí pro boj s pandemií nemoci covid-19.

Policie očekávala několik tisíc demonstrantů, které neodradilo ani to, že úřady některá protestní shromáždění zakázaly. Již ráno se před oficiálním začátkem protestu u Braniborské brány na dohled od parlamentu sešlo několik stovek lidí. K dohledu nad pořádkem ve vládní čtvrti, která byla uzavřená, bylo na dnešek povoláno dodatečných 2200 policistů.

Na bulváru vedoucímu k Braniborské bráně byla ohlášena akce pro asi 500 lidí, jejich počet ale podle policie překonal 8000. Policie během dopoledne opakovaně vyzývala demonstranty, aby dodržovali vzájemný odstup a aby nosili roušky, na což ale mnozí lidé nedbali. Situaci policie odpoledne označila za ohrožení veřejné bezpečnosti a nařídila protest rozpustit.

Do Berlína organizátoři na dnešek svolali vícero demonstrací. Zatímco protesty u Braniborské brány či před prezidentským zámkem Bellevue úřady umožnily, shromáždění na břehu Sprévy u Spolkového sněmu povolení nedostalo.

Bez problémů ale nebyl ani protest u Bellevue, kam přišlo okolo 2000 lidí. I zde podle policie demonstranti porušovali hygienické předpisy, proto akci nařídily úřady rozpustit.

Ukončení protestů se neobešlo bez střetů s policií, která použila pepřový sprej. Policisté zadrželi podle agentury DPA přibližně 200 lidí.

Zákon o potírání infekčních chorob parlament novelizoval již loni v listopadu, kdy proti úpravě demonstrovalo přinejmenším 10.000 lidí. Protesty u Braniborské brány tehdy přerostly v násilnosti, policie následně dav několik hodin rozháněla vodními děly.

Kontroverze vyvolává i nyní předložený návrh novely, který dnes schválili poslanci. Úprava umožní spolkové vládě zatáhnout v jakémkoli německém regionu za nouzovou brzdu. Nyní taková pravomoc náleží spolkovým zemím, které se těší vysoké míře autonomie. Brzdu chce vláda aktivovat, jakmile v oblasti bude déle než tři dny 100 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období, kdy se omezí noční vycházení v době od 22:00 do 5:00 ráno. Obchody neprodávající zboží denní potřeby budou muset zavřít při sedmidenním průměru nad 150 a při hodnotě 165 nových případů se uzavřou i školy, které přejdou na on-line výuku. Aktuální průměr v Německu je nyní 160,1 případu, řada okresů ale přesahuje i hodnotu 300 a durynský okres Saale-Orla se blíží k hodnotě 500.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď