Viníkem hospodářských problémů v Evropě je Rusko, řekl v Praze německý ministr

foto Česko-německé ekonomické fórum 17. října 2022, Praha. Německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck.

Praha - Viníkem hospodářských problémů v Evropě je režim ruského prezidenta Vladimira Putina, který úmyslně omezil dodávky plynu, což zvýšilo inflaci. Rusko se tím snaží oslabit soudržnost společností v Evropě a tím zničit zdejší demokracii. Na jednání Česko-německého obchodního fóra v Praze to dnes řekl německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck.

Fotogalerie

Habeck zdůraznil, že současná inflace tažená vysokými cenami energií má vnější příčinu, a to je omezení dodávek plynu z Ruska. Žádná evropská vláda se přitom nerozhodla dodávky plynu omezit, a tím zvýšit jeho cenu, ale všechno to způsobily kroky z ruské strany, řekl. "To, co se právě děje, to, co musí nést podniky, kvůli čemu trpí lidé v Evropě, bylo vědomě vyvoláno," řekl Habeck.

Podle něj lze tyto záměry vysledovat z Putinových veřejných vystoupení. "Vysoké ceny energií a vysoká inflace mohou zničit evropský ekonomický model. A zničením ekonomického modelu se zničí i společenský model, společenská stabilita a nakonec i demokracie," řekl německý ministr. "Všechno je to součást střetu s putinovským Ruskem," dodal.

EU jako celek musí podle Habecka najít odpověď na vysokou inflaci. Připomněl, že se už podařilo najít dohodu ohledně zastropování cen elektřiny. Nyní je třeba reagovat i na ceny plynu, uvedl. Vyjádřil přesvědčení, že letošní zimu pomůžou zvládnout plynové zásobníky naplněné na vyšší úroveň než v předchozích letech. Příští jaro a léto už očekává pokles cen plynu.

Habeck také zdůrazni, že EU nesmí Rusku ustoupit a nesmí ani polevit v podpoře Ukrajiny, kterou Rusko vojensky napadlo. Pokud by se tak stalo, lze podle německého ministra očekávat snahy Ruska o destabilizaci širokého pásu území od Pobaltí po Gruzii.

Německý ministr ocenil, jakou roli hraje při reakci na ruskou agresi na Ukrajině a na následné hospodářské problémy české předsednictví v EU. "Česko je země, která nepatří mezi největší v Evropě, ale přesto je to, co se nyní české vládě podařilo, jedním z pilířů evropské soudržnosti," řekl Habeck.

Šéf Škody: Rozhodnutí koncernu VW o gigafactory může padnout do konce roku

Rozhodnutí o umístění nové továrny na baterie do elektromobilů skupiny Volkswagen, o které se uchází i ČR, by mohlo na úrovni koncernu VW padnout do konce roku. Na Česko-německém ekonomickém fóru v Praze to řekl předseda představenstva Škody Auto Klaus Zellmer.

O vybudování takzvané gigafactory se uchází Česko nabídkou nové průmyslové zóny v Líních u Plzně. Podle Zellmera je do té doby ještě potřeba vést dialog se zástupci Plzně i vládou o splnění podmínek, které nespecifikoval. Ve hře jsou ještě dvě další lokality v Polsku a Maďarsku, uvedl.

Podle dřívějších vyjádření se stále čeká na to, jak vláda rozhodne o osudu záložního letiště Líně, které je v majetku armády. V současné geopolitické situaci ho armáda považuje za strategické a chce si ho ponechat. "Věřím, že se česká vláda zasadí o tento důležitý projekt," řekl Zellmer dnes na konferenci.

Volkswagen chce po celé Evropě vybudovat šest gigafactory na baterie do elektroaut. Škoda Auto, která do koncernu patří, bude jejich významným odběratelem. V roce 2030 očekává, že 70 procent jejích prodejů v Evropě budou tvořit elektromobily. Elektromobily by měly ve stejné době tvořit většinu obratu automobilky. Zellmer ale zároveň uvedl, že firma bude pokračovat ve vývoji a produkci vysoce účinných spalovacích motorů.

Škoda v současnosti vyrábí elektromobil Enyaq. Do roku 2026 chce mít v nabídce další tři elektromobily od malého vozu, přes kompaktní auto až po sedmimístné vozidlo. V dalších pěti letech chce do elektromobility investovat 5,5 miliardy eur, tedy asi 135 miliard korun. To je o 78 procent více, než v předchozích letech. Dalších půl miliardy eur má do roku 2030 směřovat do technologií budoucnosti.

Škoda v současnosti vyrábí 12 modelů ve 40 variantách. Své vozy dodává na 100 trhů. V Česku vyrábí ve třech závodech. Všechny by měly být do roku 2030 neutrální z pohledu vlivu na životní prostředí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď