Německý maloobchod by mohl zažít největší propad od války

foto Zaměstnanci hobbymarketu v Mnichově dezinfikují nákupní vozíky před vstupem do obchodu.

Berlín - Němečtí maloobchodníci, kteří neprodávají potraviny, letos mohou vykázat pokles tržeb zhruba o 22 procent, pokud nepřijde druhá vlna koronavirové infekce. Ve svém odhadu to dnes uvedl Svaz německého maloobchodu (HDE). Pokud se jeho předpoklad naplní, bude to nejprudší propad od druhé světové války.

Po započtení prodeje potravin by tržby byly meziročně nižší jen o čtyři procenta. Obchody s potravinami zůstaly otevřené i během déle než pětitýdenní karantény, kdy v Německu museli ostatní prodejci zavřít.

Změny přivodila koronavirová krize v nákupních zvyklostech. Z obav, že se v kamenných prodejnách nakazí, začali mnozí zákazníci objednávat více zboží na internetu. Podle HDE se hodnota nákupu na pobočkách v březnu, dubnu a květnu snížila o deset procent. Na internetu naopak hodnota jednotlivých objednávek o 20 procent vzrostla.

Nejhůře na tento vývoj doplácejí drobní obchodníci, kterým často chybí vybavení pro internetový prodej, uvádí HDE.

"Koronavirová krize zaměstná retailový sektor na roky dopředu," domnívá se šéf HDE Stefan Genth. "Mnozí spotřebitelé změnili své nákupní návyky a obchodníci se musejí přizpůsobit," dodal.

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta. Zaznamenala tak nejhlubší propad od globální finanční krize. Propad za druhé čtvrtletí bude podle odhadů mnohem hlubší.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď