Německý koncern Rheinmetall žádá o vývoz stovky obrněnců na Ukrajinu

foto Ilustrační foto - Ukrajinští vojáci u zničeného armádního vozidla v Irpini na předměstí Kyjeva, 1. dubna 2022.

Berlín - Německý zbrojařský koncern Rheinmetall požádal spolkovou vládu o souhlas s vývozem stovky starších bojových vozidel pěchoty Marder na Ukrajinu. Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informovala agentura Reuters, která tak potvrdila informace nedělníku Welt am Sonntag. Berlín chce podle mluvčího vlády o povolení rozhodnout brzy.

Žádost musí posoudit spolková bezpečnostní rada, které předsedá kancléř Olaf Scholz. Německá média poznamenávají, že je to poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu, kdy bude vláda o formální žádosti o export obrněnců Marder rozhodovat. Scholz a jeho kabinet v poslední době čelí stále většímu tlaku, aby Kyjevu poskytli i těžké zbraně. Dosud to odmítali.

Kyjev o stovku bojových vozidel pěchoty typu Marder ze 70. let již v minulosti požádal, na počátku dubna ale list Die Welt napsal, že německá ministryně obrany Christine Lambrechtová možnost přenechání vozů zamítla. Zdůvodnila to tím, že stroje Marder, které se německá armáda rozhodla nahradit obrněnci Puma, jsou nadále potřebné kvůli závazkům v rámci NATO.

Vedle bojových vozidel pěchoty by podle listu Die Welt společnost Rheinmetall na Ukrajinu ráda vyvezla také 88 starších tanků typu Leopard 1A5. Také tuto žádost už německé úřady obdržely.

Ministryně obrany Lambrechtová minulý týden členům vládní koalice napsala, že žádosti týkající se exportů vojenského materiálu na Ukrajinu budou "zpracovány s absolutní prioritou". Do kdy chce Berlín rozhodnout o dvou aktuálních žádostech, však kabinet zatím neuvedl.

Před týdnem ve čtvrtek agentura DPA napsala, že pancéřové vozy Marder a také kolové obrněnce Fuchs by Německo mohlo dodat do Slovinska jako náhradu za tanky T-72, které by Lublaň poskytla Ukrajině. Tyto tanky podle neoficiálních informací Ukrajině už dříve poslala i Česká republika.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď