Německý film Na západní frontě klid získal 14 nominací na cenu BAFTA

foto Ilustrační foto - Na západní frontě klid - záběr z filmu.

Londýn - Německý snímek Na západní frontě klid získal 14 nominací na cenu BAFTA, nejvíce v historii cizojazyčných filmů společně s filmem Tygr a drak (2000). Po deseti nominacích mají filmy Všechno, všude, najednou a Víly z Inisherinu. Vítěze, včetně nejlepšího filmu, oznámí Britská akademie filmového a televizního umění 19. února v Londýně, píše list The Hollywood Reporter.

Na západní frontě klid režiséra Edwarda Bergera je už třetí filmovou adaptací stejnojmenného románu německého spisovatele Ericha Marii Remarquea z roku 1928. Autor do knihy naturalisticky vtiskl své zážitky z první světové války, do které hlavní hrdina, mladý Paul Bäumer, pod psychickým nátlakem nastoupí s vidinou rychlého vítězství, aby se posléze setkal s krutou realitou války.

Film se natáčel v několika evropských zemích včetně České republiky, konkrétně v Praze a pražských Barrandovských studiích, v Žatci, na hradech Točník, Libušín a Sychrov, na zámku Liběchov a na mnoha dalších místech.

Na třetím místě v počtu nominací se devíti nominacemi umístil Elvis australského režiséra Baze Luhrmanna. Pět nominací získalo americké hudební drama Tar Todda Fielda v hlavní roli s Cate Blanchettovou o první ženské šéfdirigentce významného německého orchestru.

Celkem nominovaných bylo 215 lidí, kteří pracovali na 45 "výjimečných" filmech napříč různými žánry i vyprávěcími styly, které mají každý unikátní pohled na svět, uvedla ředitelka ceny a producentka Jane Millichipová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď