Německo zpřísňuje podmínky cest z vysoce rizikových oblastí

foto Ilustrační foto - Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn

Berlín - Německo bude od čtvrtka požadovat negativní koronavirový test od osob přijíždějících z epidemicky vysoce rizikových zahraničních oblastí a také z regionů s výskytem zmutovaného koronaviru. Dnes příslušné nařízení schválila německá vláda. Za vysoce rizikovou oblast považuje Německo regiony s více než 200 novými případy na 100.000 obyvatel za sedmidenní období, což je i Česká republika. Německo nicméně prozatím nebude vůči Česku přísnější režim uplatňovat, takže výjimky pro české pendlery podle českého ministerstva zahraničí zůstávají.

Za vysoce rizikovou oblast považuje Německo regiony s více než 200 novými případy na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Pokud je země hodnocena jako riziková a ne vysoce riziková, tedy když se počet nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní pohybuje v rozmezí 50 až 199, postačí test vyhotovený do 48 hodin po příjezdu do Německa. Při příjezdu do Německa je ale nehledě na vstupní test povinná desetidenní karanténa, kterou lze po pěti dnech ukončit dalším negativním testem. Výjimky platí pro pendlery či pro tranzit.

V případě hodnocení státu či zahraniční oblasti jako vysoce rizikové výjimka pro pendlery automaticky zaručena není. Nařízení v takovémto případě osvobozuje od přísnějšího režimu pouze tranzit, řidiče kamionů, autobusů či strojvedoucí s piloty a lodní posádky. Výjimku mohou ještě v odůvodněných případech udělit německé úřady podle zákona o potírání infekčních chorob.

České ministerstvo zahraničí dnes po jednání s německou stranou ČTK potvrdilo, že pro české pendlery zůstanou stejné podmínky jako dosud a čtvrteční zpřísnění se jich zatím týkat nebude. Česká diplomacie očekává, že podmínky pro Čechy jezdící k západním sousedům pravidelně do práce budou vyjasněny v nejbližší době.

Český velvyslanec Tomáš Kafka k tomu ČTK řekl, že Německo stále hodnotí Českou republiku jako rizikovou a ne jako vysoce rizikovou. "To je aktuální stav věci," řekl. Podle něj je podstatné, že nedochází k žádnému automatickému zařazení Česka mezi vysoce rizikové oblasti.

"To však neznamená, že k tomu dojít nemůže. Na české straně bereme argumenty německých partnerů velmi vážně," uvedl Kafka. "Byli jsme ubezpečeni, že vzhledem k závažnosti celé záležitosti povedeme o dalším vývoji společná jednání. Je to v zájmu celého regionu," dodal velvyslanec.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn považuje nové zpřísnění podmínek za nezbytné. "Zahraniční cesty do rizikových oblastí nejsou kvůli pandemii vhodné. Kdo se jich ale ani tak nehodlá vzdát, musí se pro příště při návratu nechat otestovat," řekl Spahn, který upozornil i na hrozbu v podobě zmutovaného koronaviru. "Mutace viru jsou dalším nebezpečím pro naše zdraví. Jejich rozšíření v Německu musíme co nejvíce zabránit," zdůraznil.

Vedle povinnosti nechat se otestovat musí lidé při cestách z rizikových oblastí vyplnit příjezdový formulář. Pokud do Německa lidé vstupují ze zemí mimo schengenský prostor bez vnitřních hranic, musí mít při příjezdu potvrzení o tom, že formulář vyplnili.

Schválené vládní opatření rovněž požaduje po mobilních operátorech, aby počínaje 1. březnem zákazníky po přihlášení do německých sítí informovali v textové zprávě o aktuální epidemické situace v zemi a o platných karanténních předpisech.

Počet nákaz koronavirem stoupl v Německu za den o 19.600

V Německu v úterý přibylo 19.600 případů nákazy koronavirem, o den dříve to bylo 12.802 infekcí. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI). Nemoc covid-19 už si v zemi vyžádala 42.637 obětí, z toho 1060 za poslední den. Celkem Německo s 83 miliony obyvatel eviduje přes 1,95 milionu nakažených. Vakcínu proti covidu-19 dostalo v Německu už více než 750.000 lidí.

Nejvíce zemřelých v souvislosti s nákazou v Německu zaznamenali minulý čtvrtek - 1188. Rekord v počtu nových nákaz je 33.777 z 18. prosince, z toho ale 3500 byly případy nahlášené se zpožděním, uvedla agentura DPA.

Německo už 24. prosince informovalo, že se v zemi poprvé prokázala přítomnost mutace koronaviru, která se objevila v prosinci na jihu Anglie. Dnes ministerstva zdravotnictví spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko oznámily, že se prokázala i přítomnost mutace viru SARS-CoV-2 původem z Jihoafrické republiky.

Kvůli zhoršené epidemické situaci německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden po jednání s premiéry spolkových zemí mimo jiné oznámila prodloužení karanténních omezení nejméně do 31. ledna a omezení volného pohybu osob na maximální vzdálenost 15 kilometrů od domova pro okresy a města, kde počet nových případů nákazy přesáhne 200 na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes rádiu Deutschlandfunk řekl, že nelze očekávat zrušení všech opatření na začátku února. Podle něj bude nutné vydržet s restrikcemi ještě "dva, tři měsíce", než začne působit efekt očkování.

Bulvární list Bild už v úterý s odvoláním na své zdroje uvedl, že podle kancléřky Angely Merkelové bude muset v Německu současná plošná uzávěra platit až do začátku dubna.

Spahn dnes v rozhovoru s rádiem Deutschlandfunk také jasně odmítl návrhy na povinné očkování. "Dal jsem ve Spolkovém sněmu své slovo: V této pandemii nebude očkovací povinnost. A to platí," řekl. Vláda chce podle něj vsadit spíše na osvětu, informace a důvěru ve vakcínu. O možnosti povinného očkování zaměstnanců domovů pro seniory v úterý hovořil bavorský premiér Markus Söder.

Spahn později v proslovu k parlamentu odmítl kritiku, že se vláda kancléřky Angely Merkelové při nákupu vakcíny příliš spoléhá na Evropskou unii. Podle ministra je "evropská cesta" v národním zájmu Německa, které potřebuje z hospodářských důvodů otevřené hranice. "Je to otázka ekonomického rozumu, abychom neočkovali jednotlivé národy, ale v celé Evropě," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je středa 27. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 -3°C

Celá předpověď