Německo zlepšilo výhled letošního vývoje ekonomiky

foto Pohled na Frankfurt nad Mohanem na snímku z 30. července 2020.

Berlín - Německá vláda zlepšila výhled vývoje ekonomiky na letošní rok. Nově odhaduje, že hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru klesne o 5,8 procenta místo dosud očekávaných 6,3 procenta. I tak to bude nejvýraznější propad od konce druhé světové války. V době vrcholu finanční krize před více než deseti lety německá ekonomika klesla o 5,7 procenta. Oživení v příštím roce pak bude slabší, než vláda čekala. Nový odhad představil ministr hospodářství Peter Altmaier.

V příštím roce ekonomika podle nového odhadu vykáže růst o 4,4 procenta. Dosud vláda počítala se zvýšením HDP o 5,2 procenta. To znamená, že německá ekonomika se před rokem 2022 nedostane na úroveň, kde byla před pandemií.

Altmaier uvedl, že německá ekonomika si vede lépe, než se čekalo, a zotavuje se z koronavirového šoku rychleji díky rázné odpovědi ze strany státu. "Celkově můžeme říct, že alespoň prozatím vidíme vývoj ve tvaru písmene V," řekl Altmaier novinářům. Oživení ve tvaru písmene V znamená, že ekonomika se po prudkém propadu stejně rychle zotaví.

Ministr nečeká, že by úřady zavedly další kolo karanténních opatřeních podobných těm v březnu a v dubnu. V příštím roce podle něj oživení zbrzdí slabší zahraniční poptávka.

Vláda také očekává, že vývoz letos klesne o 12,2 procenta, na příští rok odhaduje růst o 8,8 procenta. Soukromá spotřeba by se letos měla snížit o 6,9 procenta, v roce 2021 ale vláda čeká růst o 4,7 procenta.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o rekordních 9,7 procenta. Výdaje spotřebitelů, firemní investice i vývoz prudce klesly kvůli pandemii nemoci covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. I tak si Německo vedlo lépe než některé další země eurozóny. Ekonomika Francie klesla o 13,8 procenta, ekonomika Itálie pak o 12,8 procenta.

Revize prognózy hospodářského růstu bude mít přitom dopad jak na odhad daňových příjmů, který má být zveřejněn příští týden, tak na rozpočet. Ten by měl být představen koncem září.

Informované zdroje agentuře Reuters už v červnu sdělily, že ministr financí Olaf Scholz požádá parlament o zvýšení nových půjček na letošní rok o dalších 62,5 miliardy eur (1,6 bilionu Kč) na rekordních 218,5 miliardy eur, aby vláda měla peníze na podporou oživení po pandemii. Německo tak přesouvá svou politiku z úspor k výdajům, aby podpořilo snahy eurozóny o zotavení regionu z pandemie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 23:00 -1°C

Celá předpověď