Německo zakázalo neonacistické hnutí Hammerskins, proti členům podniklo razie

foto Ilustrační foto - Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová zakázala neonacistické hnutí Hammerskins Deutschland a jeho odnože. Spolkové ministerstvo vnitra oznámilo, že policie proti členům uskupení podnikla razie v celém Německu (na snímku). 19. září 2023. 

Berlín - Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová zakázala neonacistické hnutí Hammerskins Deutschland a jeho odnože. Spolkové ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že policie proti členům uskupení podnikla razie v celém Německu.

"Zákaz Hammerskins Deutschland znamená tvrdou ránu pro organizovaný pravicový extremismus. Tímto zákazem ukončujeme v Německu nelidské aktivity mezinárodního neonacistického sdružení," uvedla Faeserová o hnutí, ke kterému se v Německu podle údajů ministerstva hlásí asi 130 lidí. "Je to od nás jasný signál proti rasismu a antisemitismu," dodala ministryně.

Hnutí, které má ve znaku ozubené kolo se dvěma zkříženými tesařskými kladivy, Faeserová zanesla na seznam zakázaných uskupení kvůli tomu, že jeho činnost mířila proti ústavnímu uspořádání země a proti porozumění mezi národy. Myšlenkou hnutí, které má původ v USA, bylo udržení čistoty bílé rasy.

Spolu s hnutím byla rozpuštěna také organizace Crew 38, která funguje jako podpora uskupení Hammerskins. Číslo 38 podle pořadí v abecedě odkazuje na písmena C a H, což je v angličtině zkratka pro zkřížená kladiva (Crossed Hammers).

Policie podle ministerstva dnes ráno prohledala byty 28 lidí považovaných za členy spolku. Razie se konaly v deseti z 16 německých spolkových zemích, mimo jiné v Sasku, Bavorsku a Berlíně.

Faeserová a také Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se oficiálně jmenuje německá civilní kontrarozvědka, v pravidelných výročních zprávách označují pravicový extremismus za největší nebezpečí pro německou demokracii. Počet přívrženců extrémní pravice se loni meziročně zvýšil takřka o 6000 na 38.800 lidí, což BfV zdůvodnila tím, že do výčtu poprvé zahrnula členy populistické až krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD). Tu kontrarozvědka sleduje kvůli podezření z pravicového extremismu, taková obvinění ale strana odmítá.

Německé ministerstvo vnitra proti neonacistickým a krajně pravicovým organizacím zasahuje pravidelně. Předchůdce Faeserové Horst Seehofer v roce 2020 zakázal pravicově extremistické skupiny Combat 18, Nordadler a Wolfsbrigade 44.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď