Německo vyzvalo Rusko, aby obnovilo ukrajinskou suverenitu

foto Ilustrační foto - Ukrajinští námořníci (zleva) Serhij Cybizov, Andrij Oprysko a Roman Mokrjak před soudem v Moskvě.

Berlín - Za šikanující Německo považuje ruské kontroly v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem. Moskvu dnes slovy vládního mluvčího Steffena Seiberta vyzvalo, aby obnovila suverenitu Ukrajiny, dodržovala lidská práva a propustila politické vězně i zadržované ukrajinské námořníky.

Seibert připomněl, že před pěti lety Rusko protiprávně anektovalo ukrajinský Krym. "Rusko tím porušilo základní principy mezinárodního práva a zpochybnilo evropské poválečné uspořádání," poznamenal. "To, že protiprávní stav trvá už pět let, není žádný důvod, proč se s tímto stavem smířit," zdůraznil také a kritizoval tlak Moskvy vůči menšinám na Krymu, především krymským Tatarům.

Německo stejně jako jeho spojenci anexi Krymu nadále neuznává. "Vyzýváme ruské státní vedení, aby znovuobnovilo suverenitu Ukrajiny, zajistilo právo na svobodnou plavbu (Kerčským průlivem), dodržovalo lidská práva a propustilo politické vězně i ukrajinské námořníky," prohlásil mluvčí německé vlády.

Tři ukrajinské lodě a 24 námořníků Rusko zadrželo loni v listopadu po incidentu v Kerčském průlivu. Za zhoršení tamní situace nese podle německé kancléřky Angely Merkelové zodpovědnost přímo ruský prezident Vladimir Putin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď