Německo vyjednává s Tálibánem o evakuaci Afghánců

foto Letadlo společnosti Lufthansa letící z Afghánistánu přistálo na letišti ve Frankufrtu. Do Německa přiletělo přes uzbeckou metropoli Taškent asi 130 evakuovaných z Kábulu, kteří uprchli před radikálním islamistickým hnutím Tálibán.

Berlín - Německo od čtvrtka vyjednává v Dauhá s afghánským islamistickým hnutím Tálibán o evakuaci Afghánců. Oznámilo to německé ministerstvo zahraničí. Německá armáda hlásí, že z Kábulu dosud letecky zachránila 1649 lidí z 38 zemí. Německý ministr zahraničí Heiko Maas, který je kritizován kvůli podcenění včasného stažení Afghánců pracujících v německých službách, odstoupit nehodlá. Německo mezitím jako okamžitou pomoc pro afghánské běžence vyčlenilo 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun).

Rozhovory s Tálibánem, které podpořili vedle ministra vnitra Horsta Seehofera také opoziční Zelení, vede někdejší německý velvyslanec v Afghánistánu Markus Potzel. V Dauhá, kde má Tálibán dlouhé roky svou politickou kancelář, Potzel spolupracuje s dalšími mezinárodními představiteli.

Německá armáda oznámila, že přes letecký most mezi Kábulem a uzbeckým hlavním městem Taškentem přepravila jedenácti dokončenými lety 1649 lidí. Další nejméně tři lety jsou podle ministryně obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové plánovány na dnešek.

Z Taškentu, který je ústředním přestupním bodem německé operace, odlétají evakuovaní do Německa. V Hannoveru dnes přistálo letadlo z Taškentu se 160 Afghánci a asi třemi desítkami občanů zemí Evropské unie. Ještě dnes je Hannoveru očekáván další let s asi 250 lidmi.

Německé ministerstvo obrany oznámilo, že ještě dnes dopraví do Kábulu dvě vojenské helikoptéry H-125M. "Mohou jimi být na letiště z jiného místa v Kábulu přepraveny chráněné osoby," uvedlo ministerstvo obrany, které o nasazení strojů informovalo poslance. Helikoptéry k transportu lidí, kteří se nemohou dostat na kábulské letiště, používá již nyní americká nebo francouzská armáda.

Na letišti, jehož okolí je pod kontrolou Tálibánu, panuje vypjatá a nejistá atmosféra. "Situace na místě je rozhodně nejistá. Ale není nepřátelská v tom smyslu, že bychom již nyní předpokládali nasazení zbraní," řekl mluvčí ministerstva vnitra.

Vedle přijímání Afghánců, kteří pracovali v německých službách, chce Berlín podpořit běžence zůstávající v regionu. Berlín již vyčlenil 100 milionů eur, které dostanou humanitární organizace pečující o běžence v zemích sousedících s Afghánistánem.

Sociální demokrat Maas, který čelí tvrdé kritice nejen od opozice, ale i od koaliční konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, odstoupit nechce. V rozsáhlém rozhovoru, který poskytl magazínu Der Spiegel řekl, že na odchod z funkce nemyslí. "Věřte tomu, nebo ne, v posledních dnech myslím jen na jediné, a to vyvodit důsledky z chyb, které jsme všichni učinili, a dostat z Afghánistánu co nejvíce lidí," řekl. Maas rovněž řekl, že spoluodpovědnost nese také Spolková zpravodajská služba (BND), která podle něj vývoj v Afghánistánu špatně odhadla. Dodal, že veškerá rozhodnutí vycházela z těchto špatných analýz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď